ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" лютого 2013 р. Справа № 18-14-08/466
( Додатково див. постанову Київського апеляційного господарського суду (rs27967348) )
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого Удовиченка О.С.,суддів :Міщенка П.К., Поліщука В.Ю. розглянувши касаційну скаргу ліквідатора державного підприємства "Смілянський радіоприладний завод "Оризон" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.12.2012 рокуу справі №18-14-08/466 господарського суду Черкаської областіза заявоюЗАТ "Смілапромбуд" додержавного підприємства "Смілянський радіоприладний завод "Оризон" про банкрутство ліквідатор Легкий Т.І.В судове засідання представники не з'явились
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою арбітражного суду Черкаської області від 06.05.1995 порушено провадження у справі про банкрутство державного підприємства "Смілянський радіоприладний завод "Оризон" (надалі ДП "Смілянський радіоприладний завод "Оризон").
Постановою арбітражного суду Черкаської області від 31.10.1995 визнано ДП "Смілянський радіоприладний завод "Оризон" банкрутом відповідно до Закону України "Про банкрутство" (2343-12) .
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 03.08.2010 ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Легкого Т.І.
Управління Пенсійного фонду України в м. Сміла та Смілянському районі звернулося до господарського суду з заявою від 20.09.2012 про визнання поточних кредиторських вимог до ДП "Смілянський радіоприладний завод "Оризон" в сумі 144671 грн. 75 коп. заборгованості по фактичних витратах на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1 та №2.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 01.11.2012 (суддя Васянович А.В.) у задоволенні заяви управління Пенсійного фонду України в м. Сміла та Смілянському районі про визнання поточним ДП "Смілянський радіоприладний завод "Оризон" в сумі 144671 грн. 75 коп. відмовлено.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.12.2012 (колегія суддів: Разіна Т.І., Доманська М.Л., Шипко В.В.) ухвалу господарського суду Черкаської області від 01.11.2012 скасовано; визнано поточні вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Сміла та Смілянському районі в сумі 144671,75 грн., віднесено вимоги в сумі 77686,95 грн. до ІІІ черги задоволення в реєстр вимог кредиторів, 66984,80 грн. - до ІY черги задоволення; зобов'язано арбітражного керуючого ліквідатора Легкого Т.І. включити грошові вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Сміла та Смілянському районі до реєстру вимог кредиторів.
Ліквідатор ДП "Смілянський радіоприладний завод "Оризон" звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.12.2012, ухвалу господарського суду Черкаської області від 01.11.2012 залишити в силі.
В обґрунтування касаційних вимог заявник посилається на порушення судом апеляційної інстанції при винесенні оскаржуваного судового рішення норм матеріального права, зокрема: ч.1 ст. 23, ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) .
Судова колегія, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, управлінням Пенсійного фонду України в м. Сміла та Смілянському районі подано до господарського суду заяву від 20.09.2012 про визнання поточних кредиторських вимог до ДП "Смілянський радіоприладний завод "Оризон" в сумі 144671 грн. 75 коп. заборгованості по фактичних витратах на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1 та №2.
Вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Сміла та Смілянському районі обґрунтовані наявністю заборгованості по фактичних витратах на виплату і доставку пільгових пенсій призначених відповідно до п.п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з 25.08.2011 по 26.09.2012 рр.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні заяви управління Пенсійного фонду України в м. Сміла та Смілянському районі про визнання поточних вимог до боржника, виходив з того, що заборгованість виникла після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, а тому відповідно до приписів ч.1 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" грошові вимоги заявника не мають характеру поточних.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" поточні кредитори - це кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.
Отже, поточними кредиторами слід вважати тих кредиторів, термін виконання вимог яких до боржника настав після порушення справи про банкрутство.
Згідно з ч.1 ст.23 Закону з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури.
Таким чином, включення поточних вимог в реєстр кредиторів відбувається в процедурі ліквідації в порядку ст. 23 Закону.
За таких обставин, судом першої інстанції невірно застосовано приписи ч.1 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Судом апеляційної інстанції встановлено, що заявлені управлінням Пенсійного фонду України в м. Сміла та Смілянському районі вимоги щодо заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п. "б"-"з" Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) складає 144671,75 грн. за період з 25.08.2011 року по 26.09.2012 року. Заборгованість підтверджується розрахунками сум фактичних витрат, наданих Пенсійним фондом, які виникли у період безпосередньо ліквідаційної процедури у банкрута. Заявлені до стягнення суми є витратами Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до ч.2 п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах, що діяв до набрання чинності цим Законом (1058-15) .
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону (1058-15) в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення " (1788-12) .
Отже, зазначеними нормами законодавства Пенсійному фонду, як органу, наділеному владними повноваженнями в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, делеговано повноваження з виплати пільгових пенсій, які в майбутньому здійснюватимуться згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до п. 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного Фонду України від 19.12.2003 N 21-1 (z0064-04) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , Інструкція "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" (z0064-04) не передбачає припинення нарахування заборгованості на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в період, коли щодо боржника відкрита ліквідаційна процедура.
Відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам підприємства здійснюється до внесення запису до ЄДРПОУ про державну реєстрацію припинення юридичної особи. Оскільки підприємство не ліквідовано повністю, то воно не звільнено від покладених на нього відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) обов'язків щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам підприємства. (Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 30.05.2011 у справі №21-103а11 за позовом управління Пенсійного фонду України в Комінтерновському районі м. Харкова до державного підприємства Харківський релейний завод "Радіореле").
За таких обставин, висновок суду апеляційної інстанції про те, що вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Сміла та Смілянському районі щодо заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п. "б"-"з" Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) в сумі 144671,75 грн. підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів, є законним та обґрунтованим.
Доводи заявника касаційної скарги щодо невірного застосування судом апеляційної інстанції приписів ч.1 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" спростовуються вищевикладеним.
Відповідно до ч.1 ст. 111-10 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Враховуючи вищезазначене, оскаржувана постанова Київського апеляційного господарського суду від 11.12.2012 є законною та обґрунтованою, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись статтями 111-5, 111-7, 111-9- 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу ліквідатора державного підприємства "Смілянський радіоприладний завод "Оризон" залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.12.2012 у справі №18-14-08/466 залишити без змін.
Головуючий
Судді
О.С. Удовиченко
П.К. Міщенко
В.Ю. Поліщук