ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2011 року
м. Київ
Колегія суддів Верховного Суду України у складі:
головуючого
Яреми А.Г.,
суддів:
Балюка М.І.,
Романюка Я.М.,
Охрімчук Л.І.,
Сеніна Ю.Л.,
розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_6 до державного концерну "Ядерне паливо" про стягнення заробітної плати та одноразової грошової допомоги у зв’язку з виходом на пенсію, за касаційною скаргою державного концерну "Ядерне паливо" на рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 20 травня 2010 року та рішення апеляційного суду Дніпропетровської області від 10 серпня 2010 року,
в с т а н о в и л а :
У листопаді 2009 року ОСОБА_6 звернувся до суду з позовом до державного концерну "Ядерне паливо" про стягнення заробітної плати та одноразової грошової допомоги у зв’язку з виходом на пенсію. Позивач зазначав, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2008 року за № 1328-р (1328-2008-р) його було призначено генеральним директором державного концерну "Ядерне паливо", яке на той час утворене ще не було. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 травня 2009 року за № 502-р (502-2009-р) його звільнено з роботи за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію. Посилаючись на те, що під час звільнення з ним не було проведено остаточного розрахунку, позивач просив стягнути з відповідача 86 000 грн. заробітної плати та 107 500 грн. грошової допомоги у зв’язку з виходом на пенсію.
Рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська позов задоволено частково. Стягнуто з державного концерну "Ядерне паливо" на користь ОСОБА_6 86 000 грн. заборгованості по заробітній платі та 10 600 грн. грошової допомоги у зв’язку з виходом на пенсію.
Рішенням апеляційного суду Дніпропетровської області від 10 серпня 2010 року рішення суду першої інстанції в частині розміру стягнення з державного концерну "Ядерне паливо" на користь ОСОБА_6 заборгованості по заробітній платі змінено та зменшено її з 86 000 грн. до 74 782 грн. В решті рішення залишено без змін.
У касаційній скарзі державний концерн "Ядерне паливо", посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати зазначені судові рішення і ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити.
Заслухавши доповідь судді Верховного Суду України, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково.
Ухвалюючи рішення про стягнення з відповідача на користь позивача заробітної плати за період з 17 жовтня 2008 року до 17 грудня 2008 року суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив із того, що позивач вже в той період на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України перебував в трудових відносинах з відповідачем, що в подальшому було підтверджено укладеним ними 10 лютого 2009 року трудовим контрактом.
Однак з таким висновком погодитися не можна.
Відповідно до п. 4 ст. 87 ЦК України юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
Згідно з свідоцтвом про державну реєстрацію державного концерну "Ядерне паливо" державну реєстрацію цієї юридичної особи здійснено 17 грудня 2008 року (а.с. 48).
10 лютого 2009 року Міністерством палива та енергетики України з ОСОБА_6 укладено трудовий контракт (а.с. 59-67). Пунктом 33 контракту встановлено термін його дії з 17 жовтня 2008 року по 17 жовтня 2013 року.
Суд на зазначені вище положення закону та обставини справи уваги не звернув, правової оцінки положенню контракту, яким передбачалося перебування позивача у трудових відносинах з відповідачем ще до створення останнього не дав, чи відповідає таке положення контракту ст. 21 КЗпП України та чи є відповідач належним у вимозі щодо стягнення заробітної плати за період до його утворення не з’ясував.
Разом з тим, з’ясування цих обставин має значення для правильного вирішення справи, а тому ухвалення судом рішення без їх з’ясування та належної оцінки є помилковим.
Таким чином, судом допущено порушення норм процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, і відповідно до ч. 2 ст. 338 ЦПК України є підставою для скасування рішення суду першої та апеляційної інстанцій і направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 336, ч. 2 ст. 338, п. 2 ч. 1 ст. 344 ЦПК України, колегія суддів Верховного Суду України
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу державного концерну "Ядерне паливо" задовольнити частково.
Рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 20 травня 2010 року та рішення апеляційного суду Дніпропетровської області від 10 серпня 2010 року скасувати і передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді:
А.Г. Ярема
М.І. Балюк
Л.І. Охрімчук
Я.М. Романюк
Ю.Л. Сенін