ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
2 березня 2011 року
м. Київ
Колегія суддів Верховного Суду України в складі:
головуючого
Патрюка М.В.,
суддів:
Жайворонок Т.Є., Луспеника Д.Д., Лященко Н.П., Охрімчук Л.І., -
розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_6 до закритого акціонерного товариства "Страхова компанія "АХА Страхування" про стягнення суми страхового відшкодування та збитків, завданих порушенням грошового зобов`язання,
в с т а н о в и л а:
У березні 2008 року ОСОБА_6 звернулась до суду з позовом до закритого акціонерного товариства "Страхова компанія "АХА Страхування" про стягнення суми страхового відшкодування та збитків, завданих порушенням грошового зобов`язання.
Зазначала, що 20 квітня 2007 року між нею та відповідачем укладено договір добровільного страхування наземного транспорту, за умовами якого було застраховано належний їй на праві приватної власності автомобіль "Мазда", номерний знак НОМЕР_1.
21 серпня 2007 року сталася дорожньо-транспортна пригода, унаслідок якої застрахований автомобіль зазнав технічних пошкоджень.
Посилаючись на те, що вказана дорожньо-транспортна пригода є страховим випадком і в порушення умов договору добровільного страхування транспорту страховик відмовив у виплаті страхового відшкодування, просила стягнути із закритого акціонерного товариства "Страхова компанія "АХА Страхування" на її користь 87 553 грн. 45 коп. страхової виплати з урахуванням індексу інфляції, 1 046 грн. 48 коп. у рахунок трьох процентів річних, 2 965 грн. 48 коп. пені за неналежне виконання зобов`язань.
У подальшому збільшила заявлені позовні вимоги й просила стягнути із закритого акціонерного товариства "Страхова компанія "АХА Страхування" на її користь 102 663 грн. 13 коп. страхової виплати з урахуванням індексу інфляції, 3 064 грн. 26 коп. у рахунок трьох процентів річних, 16 628 грн. 56 коп. пені за неналежне виконання зобов`язань.
Рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 12 січня 2009 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду м. Києва від 4 червня 2009 року, позовні вимоги ОСОБА_6 задоволено частково: стягнуто із закритого акціонерного товариства "Страхова компанія "АХА Страхування" на її користь 102 663 грн. страхового відшкодування з урахуванням індексу інфляції, 15 586 грн. 08 коп. пені, 3 064 грн. 26 коп. у рахунок трьох процентів річних, усього 121 313 грн. 64 коп.
Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 22 січня 2009 року виправлено арифметичну помилку в мотивувальній і резолютивній частинах рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 12 січня 2009 року та змінено остаточну суму страхового відшкодування з урахуванням індексу інфляції, пені та процентів з 121 313 грн. 64 коп. на 118 773 грн. 64 коп.
У касаційній скарзі закрите акціонерне товариство "Страхова компанія "АХА Страхування" просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права й порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом установлено, що на виконання договору про надання споживчого кредиту та заставу транспортного засобу, укладеного 20 квітня 2007 року між ОСОБА_6 та акціонерним комерційним інноваційним банком "УкрСиббанк", 20 квітня 2007 року між ОСОБА_6 і закритим акціонерним товариством "Страхова компанія "АХА Страхування" укладено договір добровільного страхування наземного транспорту, за умовами якого було застраховано належний їй на праві приватної власності автомобіль "Мазда", номерний знак НОМЕР_1.
Вигодонабувачем за вказаним договором страхування є акціонерний комерційний інноваційний банк "УкрСиббанк".
21 серпня 2007 року сталася дорожньо-транспортна пригода, унаслідок якої застрахований автомобіль зазнав технічних пошкоджень.
23 січня 2008 року між ОСОБА_6 та акціонерним комерційним інноваційним банком "УкрСиббанк" було укладено додаткову угоду до договору про надання споживчого кредиту та заставу транспортного засобу від 20 квітня 2007 року, якою припинено дію зазначеного договору.
Відповідно до ст. 979 ЦК України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов’язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов’язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
Згідно зі ст. 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
За змістом ст. ст. 610, 611 ЦК України невиконання зобов'язання або його виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) є порушенням зобов'язання, яке тягне за собою правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно зі п. п. 24.1, 24.9 договору добровільного страхування наземного транспорту, укладеного 20 квітня 2007 року між ОСОБА_6 і закритим акціонерним товариством "Страхова компанія "АХА Страхування", страхове відшкодування виплачується страховиком на підставі письмової заяви страхувальника (його представника) і страхового акта, який складається страховиком протягом десяти робочих днів з моменту отримання від страхувальника всіх необхідних документів, передбачених Правилами страхування, а також довідки вигодонабувача про наявність заборгованості за кредитним договором та листа вигодонабувача про особу, якій належить виплатити страхове відшкодування (страховик або вигодонабувач).
Страховик несе майнову відповідальність за несвоєчасне здійснення виплати страхового відшкодування шляхом сплати страхувальнику пені, яка нараховується в розмірі 0,1% від суми несвоєчасно виплаченого страхового відшкодування за кожний календарний день прострочення виплати, але в будь-якому разі не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Установивши, що дорожньо-транспортна пригода, яка сталася 21 серпня 2007 року, є страховим випадком, договір про надання споживчого кредиту та заставу транспортного засобу, укладений 20 квітня 2007 року між ОСОБА_6 та акціонерним комерційним інноваційним банком "УкрСиббанк", було достроково припинено й закрите акціонерне товариство "Страхова компанія "АХА Страхування" безпідставно відмовила ОСОБА_6 у виплаті страхового відшкодування, суди дійшли обґрунтованого висновку про те, що страховик порушив узяті на себе зобов`язання за договором страхування й на нього слід покласти обов`язок по сплатити на користь ОСОБА_6 страхову виплату за вирахуванням франшизи з урахуванням інфляційних втрат, пені та трьох процентів річних.
Відповідно до вимог ст. 335 ЦПК України суд касаційної інстанції не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні суду чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Установлено та вбачається з матеріалів справи, що оскаржувані судові рішення ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права, а доводи скарги цих висновків не спростовують.
Ураховуючи викладене, колегія суддів вважає за необхідне відмовити в задоволенні касаційної скарги.
Керуючись ст. ст. 336, 337 ЦПК України, колегія суддів Верховного Суду України
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу закритого акціонерного товариства "Страхова компанія "АХА Страхування" відхилити.
Рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 12 січня 2009 року та ухвалу апеляційного суду м. Києва від 4 червня 2009 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий
М.В. Патрюк
Судді:
Т.Є. Жайворонок
Д.Д. Луспеник
Н.П. Лященко
Л.І. Охрімчук