ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2011 року
м. Київ
( Додатково див. рішення апеляційного суду Кіровоградської області (rs4780124) )
Колегія суддів Верховного Суду України в складі:
головуючого
Патрюка М.В.,
суддів:
Гуменюка В.І.,
Луспеника Д.Д.,
Жайворонок Т.Є.,
Лященко Н.П.,-
розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7 до ОСОБА_8, треті особи: ОСОБА_9, ОСОБА_10, орган опіки та піклування Долинської районної державної адміністрації, виконавчий комітет Маловодянської сільської ради Долинського району, про позбавлення батьківських прав, призначення піклувальників та відшкодування моральної шкоди за касаційною скаргою ОСОБА_6, ОСОБА_7 на рішення апеляційного суду Кіровоградської області від 11 серпня 2009 року,
в с т а н о в и л а :
У лютому 2009 року ОСОБА_6, ОСОБА_7 звернулися до суду з позовом до ОСОБА_8 про позбавлення батьківських прав, призначення піклувальників та відшкодування моральної шкоди.
Зазначали, що вони є рідними сестрами, їхня мати ОСОБА_11 померла ІНФОРМАЦІЯ_3, після її смерті вони весь час проживали із батьками матері - ОСОБА_10 та ОСОБА_9
Відповідач по справі ОСОБА_8 ухиляється від виконання своїх обов’язків по їх вихованню, протягом останніх двох років не спілкується з ними, не цікавиться їхнім життям та станом здоров’я, не надає матеріальної допомоги та морально не підтримує.
Посилаючись на викладене, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 просили позбавити відповідача батьківських прав відносно них та, до досягнення ними повноліття, призначити піклувальниками їх діда та бабу ОСОБА_9 та ОСОБА_10, з якими вони постійно проживають, а також стягнути з відповідача 50 тис. грн. на відшкодування моральної шкоди, яку завдав їм ОСОБА_8 своєю поведінкою.
Рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області від 9 квітня 2009 року позов задоволено частково: позбавлено ОСОБА_8 батьківських прав відносно його неповнолітніх дітей ОСОБА_6, ОСОБА_7, призначено піклувальниками останніх ОСОБА_9 та ОСОБА_10; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішенням апеляційного суду Кіровградської області від 11 серпня 2009 року зазначене рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог скасовано та ухвалено в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позову, у решті - рішення суду залишено без змін.
У поданій касаційній скарзі ОСОБА_6, ОСОБА_7 просять рішення апеляційного суду скасувати, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права й на порушення норм процесуального права, та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Позбавлення батьківських прав є, з одного боку, засобом захисту прав дитини, а з другого - заходом впливу на батьків, які неналежним чином виконують свої батьківські обов'язки стосовно дитини. Позбавлення батьківських прав можливе виключно на підставі рішення суду. Частиною 1 ст. 164 СК України встановлено вичерпний перелік підстав для позбавлення батьківських прав.
Статтею 165 СК України визначено перелік осіб, які мають право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав. Такими особами є один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14 років.
Згідно із ч. 4 ст. 19 СК України участь органу опіки та піклування при розгляді справ щодо позбавлення батьківських справ є обов'язковою. Відповідно до положень ст. 19 СК України орган опіки та піклування подає до суду письмовий висновок щодо вирішення спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
Як роз’яснив Пленум Верховного Суду України у п. 15 постанови № 3 від 30 березня 2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" (v0003700-07) позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Для встановлення таких обставин суду потрібно ретельно перевіряти докази, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, обов'язково здійснювати необхідні дії для залучення відповідача у справі та з'ясування його позиції та обґрунтувань. Крім того, суд повинен з'ясувати думку дитини, якщо вона здатна її висловити .
Судом установлено, що батьками позивачів по справі є батько – ОСОБА_8 та мати – ОСОБА_11, яка у грудні 1994 року померла.
Діти ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, з дитинства проживають у діда з бабою, батько за 14 років жодного разу не ставив питання про відібрання дітей та не виявляв бажання займатися їхнім вихованням, що підтверджується висновком органу опіки і піклування Долинської районної державної адміністрації від 23 січня 2009 року, поданням комісії з питань захисту прав дитини Долинської районної державної адміністрації та довідками Маловодянської сільської ради.
Крім того, згідно довідки відділу державної виконавчої служби Долинського районного управління юстиції № 100 від 23 січня 2009 року заборгованість по аліментах ОСОБА_8 станом на січень 2009 року становить 1 879 грн. 13 коп.
Із протоколу засідання комісії з питань захисту прав дитини Долинської районної державної адміністрації № 1 від 14 січня 2009 року вбачається, що прийнято рішення по заяві ОСОБА_10 взяти під контроль передачу пенсії по втраті годувальника ОСОБА_8 його неповнолітнім дітям ОСОБА_6, ОСОБА_7, які виховуються в сім’ї ОСОБА_9 та ОСОБА_10
Ухвалюючи рішення та задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач ОСОБА_8 не виконує своїх батьківських обов’язків, оскільки має іншу сім’ю, умисно ухиляється від виконання своїх обов’язків по вихованню та утриманню доньок ОСОБА_6 та ОСОБА_7, не виявляє до них батьківської турботи та уваги, не турбується про їх фізичний і духовний розвиток, що відповідно до вимог ст. 164 СК України є підставами для позбавлення відповідача батьківських прав відносно неповнолітніх доньок.
Такий висновок суду першої інстанції є обґрунтованим, при встановленні зазначених фактів судом не було порушено норм цивільного процесуального законодавства й правильно застосовано норми матеріального права.
Безпідставно скасувавши законне й обґрунтоване рішення суду першої інстанції, апеляційний суд припустився помилки в застосуванні процесуального та матеріального закону.
Ураховуючи наведене рішення апеляційного суду Кіровоградської області від 11 серпня 2009 року підлягає скасуванню із залишенням в силі рішення суду першої інстанції, з підстав, передбачених ст. 339 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 336, 339 ЦПК України, колегія суддів Верховного Суду України
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_6, ОСОБА_7 задовольнити.
Рішення апеляційного суду Кіровоградської області від 11 серпня 2009 року скасувати, залишивши в силі рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 9 квітня 2009 року.
Ухвала оскарження не підлягає.
Головуючий
М.В. Патрюк
Судді:
Т.Є. Жайворонок
В.І. Гуменюк
Д.Д. Луспеник
Н.П. Лященко