ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2011 року
м. Київ
( Додатково див. рішення апеляційного суду Київської області (rs2571560) )
Колегія суддів Верховного Суду України в складі:
головуючого
Сеніна Ю.Л.,
суддів:
Балюка М.І., Григор`євої Л.І.,
Охрімчук Л.І., Романюка Я.М., -
розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_5 до комунального підприємства "Коржівське" про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, вихідної допомоги при звільненні та відшкодування моральної шкоди,
в с т а н о в и л а:
У червні 2007 року ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до комунального підприємства "Коржівське" (далі – КП "Коржівське") про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, вихідної допомоги при звільненні та відшкодування моральної.
Зазначав, що він перебував у трудових відносинах з КП "Коржівське" з червня 2006 року.
З лютого 2007 року відповідач припинив виплачувати йому заробітну плату, у зв’язку з чим він написав заяву про звільнення за ч. 3 ст. 38 КЗпП України.
5 червня 2007 року його було звільнено з роботи з підстав, передбачених ч. 1 ст. 38 КЗпП України.
Посилаючись на те, що на час його звільнення заборгованість відповідача по заробітній платі склала 2 987 грн. 68 коп., при звільненні відповідач не провів з ним остаточного розрахунку, просив стягнути з КП "Коржівське" на його користь 2 987 грн. 68 коп. у рахунок невиплаченої заробітної плати, 2 131 грн. 44 коп. вихідної допомоги відповідно до вимог ст. 44 КЗпП України, середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні, 5 тис. грн. завданої моральної шкоди.
Рішенням Баришівського районного суду Київської області від 10 серпня 2007 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 відмовлено.
Рішенням апеляційного суду Київської області від 17 грудня 2007 року рішення Баришівського районного суду Київської області від 10 серпня 2007 року позовні вимоги ОСОБА_5 задоволено частково: стягнуто з КП "Коржівське" на його користь 2 131 грн. 44 коп. вихідної допомоги, 2 406 грн. середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, 500 грн. завданої моральної шкоди; стягнуто з КП "Коржівське" на користь держави 51 грн. судового збору.
Ухвалою апеляційного суду Київської області від 11 березня 2008 року виправлено описку в резолютивній частині рішення апеляційного суду Київської області від 17 грудня 2007 року та зазначено розмір стягнутого на користь ОСОБА_5 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 4 816 грн. 35 коп.
У касаційній скарзі КП "Коржівське" просить скасувати рішення та ухвалу апеляційного суду й передати справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом установлено, що ОСОБА_5 перебував у трудових відносинах з КП "Коржівське" з червня 2006 року.
З лютого 2007 року КП "Коржівське" припинило виплату заробітної плати.
Відповідно до наказу від 5 червня 2007 року ОСОБА_5 було звільнено з роботи за власним бажанням (ч. 1 ст. 38 КЗпП України).
Станом на 5 червня 2007 року заборгованість КП "Коржівське" перед ОСОБА_5 по заробітній платі становила 2 987 грн. 68 коп.
26 червня 2007 року ОСОБА_5 отримав 200 грн. у рахунок погашення заборгованості по заробітній платі, 2 серпня 2007 року – 970 грн., а 9 серпня 2007 року – 1 172 грн. 54 коп.
Відповідно до ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, проводиться в день звільнення, а згідно зі ст. 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст. 116 цього Кодексу, підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Установивши, що КП "Коржівське" при звільненні ОСОБА_5 не виплатило належні йому при звільненні суми, апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку про стягнення з підприємства на користь позивача 4 816 грн. 35 коп. середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні та 500 грн. завданої моральної шкоди.
Висновок суду в цій частині є правильним, ґрунтується на зібраних у справі доказах та відповідає нормам матеріального права, тому в цій частині касаційну скаргу слід відхилити, а рішення апеляційного суду в цій частині - залишити без змін.
Разом з тим, ухвалюючи рішення про стягнення з КП "Коржівське" на користь ОСОБА_5 вихідної допомоги, апеляційний суд виходив із того, що трудовий договір із ОСОБА_5 було припинено внаслідок порушення КП "Коржівське" законодавства про працю, тому на користь позивача на підставі ст. 44 КЗпП України слід стягнути вихідну допомогу.
Однак з такими висновками апеляційного суду погодитись не можна.
За змістом ст. 44 КЗпП України працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку, при припиненні трудового договору з ним внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (ч. 3 ст. 38 КЗпП України).
Апеляційний суд у порушення ст. ст. 303, 316 ЦПК України на зазначені положення закону уваги не звернув; не врахував, що ОСОБА_5 було звільнено з роботи за власним бажанням за ч. 1 ст. 38 КЗпП України, вимоги про зміну формулювання причини звільнення ОСОБА_5 не заявлялись і дійшов необґрунтованого висновку про стягнення з КП "Коржівське" на користь ОСОБА_5 вихідної допомоги, передбаченої до ст. 44 КЗпП України, у разі припинення трудового договору в зв’язку з порушенням власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (ч. 3 ст. 38 КЗпП України).
За таких обставин рішення апеляційного суду в частині стягнення з КП "Коржівське" на користь ОСОБА_5 вихідної допомоги підлягає скасуванню із залишенням у силі в цій частині рішення суду першої інстанції з підстав, передбачених ст. 339 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 336, 337, 339 ЦПК України, колегія суддів Верховного Суду України
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу комунального підприємства "Коржівське" задовольнити частково.
Рішення апеляційного суду Київської області від 17 грудня 2007 року в частині стягнення з комунального підприємства "Коржівське" на користь ОСОБА_5 вихідної допомоги скасувати та залишити в цій частині рішення Баришівського районного суду Київської області від 10 серпня 2007 року.
У решті рішення апеляційного суду Київської області від 17 грудня 2007 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий
Ю.Л. Сенін
Судді:
М.І. Балюк
Л.І. Григор`єва
Л.І. Охрімчук
Я.М. Романюк