ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2011 року м. Київ
Колегія суддів Верховного Суду України в складі:
головуючого
Яреми АГ.,
суддів:
Балюка М.І., Охрімчук Л.І.,
Романюка Я.М., Сеніна Ю.Л.,
розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до комунального лікувально-профілактичного закладу "Станція швидкої медичної допомоги" Слов’янської міської ради, комунальної лікувально-профілактичної установи "Обласна психіатрична лікарня м. Слов’янська" про визнання незаконним наказу про відсторонення від роботи, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, визнання недійсною госпіталізації, визнання незаконним наказу про проведення обов’язкового періодичного медичного огляду, визнання недійсною історії хвороби та довідки,
в с т а н о в и л а :
У травні 2008 року ОСОБА_6 звернулася до суду із зазначеним позовом, в якому просила визнати незаконним наказ № 112 від 5 жовтня 2007 року про відсторонення її від роботи та стягнення з головного лікаря ОСОБА_7 середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Також просила визнати недійсною її госпіталізацію до Обласної психіатричної лікарні та визнати дійсним сертифікат від 11 вересня 2003 року № 422614, який виданий строком на 5 років - до 11 вересня 2008 року. В обґрунтування позовних вимог зазначала, що з 23 вересня 2003 року вона працює лікарем у КЛПЗ "Станція швидкої медичної допомоги". Наказом головного лікаря ОСОБА_7 від 5 жовтня 2007 року № 112 вона відсторонена від роботи за ухилення від проходження медичного огляду. Проте це відсторонення є незаконним, оскільки під час оформлення на роботу вона 11 вересня 2003 року отримала сертифікат № 422614 про проходження обов’язкового попереднього психіатричного огляду, строком на 5 років - до 11 вересня 2008 року. З 23 вересня 2003 року по 24 вересня 2007 року претензій до неї з приводу проходження медичних оглядів не надходило. З усіх працівників лише їй змінено місце та спосіб проведення медичного огляду, визначено примусовий медичний огляд - замість проходження медичного огляду у міського психіатра визначено примусовий огляд в обласній психіатричній лікарні. Вважає, що зазначеними діями головного лікаря щодо відсторонення її від роботи порушені її права.
Звернувшись до КЛПУ "Обласна психіатрична лікарня м. Слов’янська", вона незаконно та примусово була госпіталізована до 4-го відділення цієї лікарні із посиленим наглядом та утриманням, а пізніше переведена на денний стаціонар. Оскільки підстав для її госпіталізації не було, вважає її незаконною та просила визнати дійсним сертифікат від 11 вересня 2003 року № 422614, виданий лікарем-психіатром строком на 5 років, а також визнати незаконним наказ головного лікаря щодо проведення нею обов’язкового періодичного психічного огляду, стягнути на її користь заробітну плату за час вимушеного прогулу, визнати недійсною історію її хвороби.
Ухвалами Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 19 вересня 2008 року та від 22 вересня 2008 року провадження в справі в частині позовних вимог про визнання дійсним сертифікату та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу закрито, у зв’язку з відмовою ОСОБА_6 в цій частині позовних вимог.
Рішенням Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 22 вересня 2008 року в задоволенні позову ОСОБА_6 відмовлено.
Ухвалою апеляційного суду Донецької області від 3 грудня 2008 року рішення Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 22 вересня 2008 року залишено без змін.
У касаційній скарзі ОСОБА_6 порушує питання про скасування судових рішень в зв’язку з порушенням судами норм матеріального й процесуального права та ухвалення нового рішення по суті позовних вимог.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 337 ЦПК України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України "Про психіатричну допомогу" передбачено, що з метою встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності з особливими вимогами до стану її психічного здоров’я вона підлягає обов’язковому попередньому (перед початком діяльності) та періодичним (у процесі діяльності) психіатричним оглядам. Порядок проведення попередніх і періодичних психіатричних оглядів встановлюється Кабінетом міністрів України.
Пунктом 11 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів і переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність або оточуючих" від 27 вересня 2000 року № 1465 (1465-2000-п) визначено, що медичні огляди повинні проводитися щорічно.
Встановлено, що ОСОБА_6 згідно наказу головного лікаря КЛПЗ "Станція швидкої медичної допомоги" від 22 вересня 2003 року № 87-к/24-У прийнята на посаду лікаря загальнопрофільної виїзної бригади.
Згідно посадової інструкції лікаря швидкої допомоги, ОСОБА_6, як лікар підпорядковується головному лікарю, старшому лікарю зміни та зобов’язана виконувати накази та розпорядження адміністрації, виконувати Правила внутрішнього трудового розпорядку.
Наказами головного лікаря КЛПУ "Станція швидкої медичної допомоги" ОСОБА_7 від 23 березня 2006 року № 57, від 16 травня 2005 року № 75, від 30 березня 2004 року № 27 зобов’язано усіх співробітників СШМД пройти щорічний медичний огляд, зокрема наказом від 10 вересня 2007 року № 105 визначено термін проходження медичного огляду, а саме: до 30 вересня 2007 року (а.с. 47-50,54).
Відмовляючи в позові, суди виходили із того, що з наказом головного лікаря від 10 вересня 2007 року № 105, яким визначено термін проходження медичного огляду, а саме: до 30 вересня 2007 року ОСОБА_6 була ознайомлена, проте у встановлений цим наказом строк обов’язковий щорічний психіатричний огляд не пройшла та не навела поважних причин невиконання цього наказу, а наданий нею сертифікат від 11 вересня 2003 року строком дії на 5 років не є належним доказом проходження нею медичного огляду, оскільки такий огляд лікарі зобов’язані проходити щорічно.
Також позивачка не пройшла медичний огляд й у строк, встановлений наказом головного лікаря від 1 жовтня 2007 року № 110, яким продовжено строк проходження медичного огляду до 4 жовтня 2007 року. Тому наказ головного лікаря КЛПЗ "Станція швидкої медичної допомоги" ОСОБА_7, про відсторонення позивачки, як лікаря виїзної бригади швидкої допомоги від роботи з 5 жовтня 2007 року в зв’язку з ухиленням від проходження обов’язкового медичного огляду є таким, що не суперечить вимогам законодавства.
Крім того, суд дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні вимог ОСОБА_6 в частині визнання наказів від 10 вересня 2007 року №105 та від 5 жовтня 2007 року №112 незаконними, а також в частині визнання недійсними її історії хвороби та довідки від 17 жовтня 2007 року.
Оскільки оскаржуване рішення суду першої та ухвала суду апеляційної інстанцій відповідають нормам матеріального та процесуального права, а наведені в касаційній скарзі доводи висновків суду не спростовують, касаційна скарга підлягає відхиленню із залишенням судових рішень без змін.
Керуючись ст. ст. 336, 337 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_6 відхилити.
Рішення Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 22 вересня 2008 року та ухвалу апеляційного суду Донецької області від 3 грудня 2008 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді:
А.Г. Ярема
М.І. Балюк
Л.І. Охрімчук
Я.М. Романюк
Ю.Л. Сенін