СУДОВА ПАЛАТА З ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ
ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
У Х В А Л А
26.12.2001
(Витяг)
У грудні 2000 р. Т. звернулася в суд із позовом до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання угоди дійсною, посилаючись на те, що згідно з договором-зобов'язанням від 19 травня 1999 р. Ш. зобов'язалась оформити на її, позивачки, ім'я договір довічного утримання, проте внаслідок смерті не встигла його нотаріально посвідчити.
Під час судового засідання позивачка доповнила свої вимоги і просила визнати за нею право власності на квартиру в м. Коростені, яка належала Ш., та все інше майно, що залишилося після смерті останньої.
Рішенням Коростенського міського суду Житомирської області від 3 січня 2001 р. позов було задоволено.
У касаційній скарзі названа податкова інспекція просить скасувати зазначене рішення суду як таке, що постановлене з істотними порушеннями норм матеріального та процесуального права, а справу направити на новий розгляд. Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 426 ЦК (1540-06) договір довічного утримання повинен бути нотаріально посвідчений і має містити оцінку відчужуваного будинку або його частини, що визначається за згодою сторін, а також види матеріального забезпечення, які надаються набувачем майна відчужувачеві, та їх грошову оцінку, що теж визначається за згодою сторін.
Задовольняючи позов Т., суд виходив із того, що вона фактично уклала із Ш. договір довічного утримання.
Однак відповідність укладеного між позивачкою і Ш. договору-зобов'язання положенням статей 425, 426 ЦК (1540-06) не були предметом дослідження та оцінки суду, хоча ці обставини мають істотне значення для правильного вирішення спору.
Оскільки невиконання судом процесуального закону (статті 15, 30, 40, 62, 202 ЦПК (1501-06, 1502-06) ) призвело до неправильного вирішення спору, постановлені у справі рішення не можуть залишатися в силі.
Керуючись нормами ст. 334 ЦПК (1503-06) , судова палата з цивільних справ Верховного Суду України рішення Коростенського міського суду Житомирської області скасувала і направила справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
"Рішення Верховного Суду України",
2002 р.