ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2009 р.
№ 2/69
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Карабаня В.Я. –головуючого,
Ковтонюк Л.В.,
Чабана В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної
скарги
Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", м.Київ
на
постанову Львівського апеляційного господарського суду від 29.10.2008р.
у справі
господарського суду Івано-Франківської області №2/69
за позовом
Дочірньої компанії "Газ України " Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до
Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго", м.Івано-Франківськ
про
стягнення 1 434 811,54грн.
за скаргою
Дочірньої компанії "Газ України " НАК "Нафтогаз України"
на дії
Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби
за участю представників сторін:
від позивача –Мицько Р.М.;
від відповідача –не з'явилися;
від ДВС –Рублевську Н.П.
У С Т А Н О В И В:
13.05.2008р. рішенням господарського суду Івано-Франківської області присуджено до стягнення з Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" 10 547 843,34грн. боргу, 489 916,00грн. пені, 2 225 594,94грн. інфляційних, 382 307,35грн. річних та судові витрати, на виконання якого 26.05.2008р. видано відповідний наказ.
25.07.2008р. ДК "Газ України " НАК "Нафтогаз України" звернулися до господарського суду Івано-Франківської області зі скаргою, якою просили визнати неправомірними дії державного виконавця щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 10.07.2008р. з підстав невідповідності виконавчого документу (наказу від 26.05.08р.) вимогам ст.19 ЗУ "Про виконавче провадження", а саме не вказано строк його пред'явлення до виконання, та скасувати цю постанову, а також зобов'язати виконавчу службу прийняти до виконання вищезазначений наказ та вжити всі заходи для повного виконання рішення суду.
17.09.2008р. ухвалою господарського суду Івано-Франківської області (суддя Круглова О.М.) скаргу задоволено, визнано неправомірними дії відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби, які полягають у винесенні постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 10.07.2008р., зобов'язано останніх прийняти до виконання наказ господарського суду Івано-Франківської області від 26.05.2008р. та вжити всі заходи для повного виконання рішення суду. Ухвала мотивована відповідностю наказу господарського суду Івано-Франківської області від 26.05.2008р. вимогам ст.19 ЗУ "Про виконавче провадження", в абзаці 4 якого вказано "строк пред'явлення наказу до виконання з 27.05.2008р.", тому виконавча служба безпідставно відмовили заявнику у відкритті виконавчого провадження.
29.10.2008р. постановою Львівського апеляційного господарського суду (судді: Мурська Х.В. –головуючий, Давид Л.Л., Кордюк Г.Т.) ухвалу від 17.09.2008р. скасовано, у задоволенні скарги ДК "Газ України " НАК "Нафтогаз України" відмовлено, мотивуючи правомірністю дій відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби.
У касаційній скарзі ДК "Газ України " НАК "Нафтогаз України" просили скасувати зазначену постанову, а законну ухвалу місцевого суду залишити в силі. Заявник зазначав, що відмовляючи у відкритті виконавчого провадження, виконавча служба порушила вимоги норм чинного законодавства. Так, відповідно до ст. 115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому ЗУ "Про виконавче провадження". Згідно ч.1 ст.21 зазначеного закону виконавчі листи та інші судові документи можуть бути пред'явлені до виконання протягом трьох років. Пункт 2 ч.2 цієї статті визначає, що строки, зазначені в ч.1 встановлюються для виконання рішень господарських судів –з наступного дня після набрання рішенням законної сили. Проте, при визнанні правомірними дій виконавчої служби, апеляційний суд не звернув уваги на зазначене.
Заслухавши представників сторін та проаналізувавши касаційну скаргу на предмет її обґрунтованості у сукупності з іншими матеріалами справи, колегія суддів погоджується з доводами заявника та приходить до висновку про скасування постанови апеляційного господарського суду, висновки якого не ґрунтуються на матеріалах справи та суперечать вимогам чинного законодавства виходячи з наступного.
Відповідно до ч.14 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" (v0014700-03) державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження в тому разі, коли минув установлений для пред'явлення виконавчого документа до виконання, або його не подано, або подано документ, не зазначений у ст.18-1 ЗУ "Про виконавче провадження", або інші передбачені законодавством обставини, які виключають можливість здійснення виконавчого провадження.
Як убачається із матеріалів справи та встановлено місцевим судом, обставини, які б виключали можливість здійснення державною виконавчою службою виконавчого провадження, відсутні, тому ухвала господарського суду Івано-Франківської області від 17.09.2008р. є законною та підлягає залишенню в силі.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111, Господарського процесуального кодексу України (1798-12) , Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Дочірньої компанії "Газ України " Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задоволити
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 29.10.2008р. скасувати, а ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 17.09.2008р. у справі №2/69 залишити в силі.
Головуючий суддя
В.Я. Карабань
Суддя
Л.В. Ковтонюк
Суддя
В.В. Чабан