ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2009 р.
№ 9/47
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Кочерової Н.О., - головуючого,
Мамонтової О.М., Черкащенка М.М.,
розглянувши матеріали касаційної скарги
Заступника прокурора Івано-Франківської області
на постанову та на рішення
Львівського апеляційного господарського суду від 07.10.2008 року господарського суду Івано-Франківської області від 05.06.2008 року
у справі господарського суду
Івано-Франківської області
за позовом
Територіального управління Державної судової адміністрації в Івано-Франківської області
До
Прокуратури Івано-Франківської області
Про
визнання договору оренди недійсним та усунення перешкод у користуванні,
в судове засідання прибули представники сторін:
позивача:
Каленченко В.І.,
відповідача:
Семененко І.С.,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2008 року Територіальне управління Державної судової адміністрації в Івано-Франківської області звернулось до господарського суду з позовом до прокуратури Івано-Франківської області про визнання договору оренди нежитлового приміщення від 01.09.2004 року № 9, укладеного між Богородчанською селищною радою та Прокуратурою Богородчанського району недійсним; зобов"язання прокуратури Івано-Франківської області звільнити приміщення другого поверху адміністративного будинку №68 по вул. Шевченка в смт. Богородчани та усунення перешкод у користуванні приміщенням.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 05.06.2008 року позов задоволено. Визнано недійсним договір оренди нежитлового приміщення від 01.09.2004 року № 9, укладеного між Богородчанською селищною радою та прокуратурою Богородчанського району недійсним. Зобов"язано прокуратуру Івано-Франківської області звільнити приміщення другого поверху адміністративного будинку №68 по вул. Шевченка в смт. Богородчани та не чинити перешкод у його користуванні.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 07.10.2008 року рішення місцевого господарського суду від 05.06.2008 року залишено без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення.
Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями, Заступник прокурора Івано-Франківської області подав касаційну скаргу, в якій просить постанову Львівського апеляційного господарського суду від 07.10.2008 року та рішення господарського суду Івано-Франківської області від 05.06.2008 року скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування своїх вимог скаржник посилається на те, що судами неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, що призвело до прийняття незаконних судових рішень.
Прокуратурою Івано-Франківської області було подано клопотання про зупинення провадження у даній справі до розгляду адміністративної справи А-18/31-12/79 Вищим адміністративним судом України.. Судова колегія, розглянувши заявлене клопотання вирішила, що воно не підлягає задоволенню, оскільки судові рішення у адміністративній справі набрали законної сили, а заявником не доведено, що касаційна скарга на судові рішення була прийнята Вищим адміністративним судом України до провадження.
Судова колегія, розглянувши наявні матеріали, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування норм матеріального та процесуального права вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 01.09.2004 року між Богородчанською селищною радою (орендодавець) та прокуратурою Богородчанського району (орендар) було укладено договір оренди нежитлового приміщення № 9, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в тимчасове користування нежитлове приміщення за адресою: смт. Богородчани, вул. Шевченка, 68 загальною площею 134,0 кв. м. для надання юридичних послуг громадянам.
Постановою господарського суду Івано-Франківської області від 29.05.2007 року у справі № А-18/31-12/79, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2007 року визнано неправомірним рішення виконкому Богородчанської селищної ради від 08.02.2005 року № 62, нечинним Свідоцтво про право власності серія ЯЯЯ № 3489597 від 06.06.2005 року на 34/100 приміщення в смт. Богородчани по вул. Т.Шевченка, 68 та зобов'язано Богородчанську районну раду передати будинок № 68 по вул. Т.Шевченка в смт. Богородчани на баланс ТУ ДСА в Івано-Франківській області.
Судові рішення мотивовані тим, що Богородчанська селищна рада всупереч рішенню Богородчанської районної ради № 13 від 08.10.1992 року "Про майно району" та в порушення вимог ч. 8 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" без згоди районної ради прийняла рішення № 62 від 08.02.2005 року, яким визнала за собою право власності на 34/100 адміністративного приміщення, розташованого по вул. Шевченка, 68 в смт. Богородчани Івано-Франківської області.
Враховуючи вищевикладене, приписи ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"згідно з якими органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, а також вимоги ст. ст. 203, 207 ЦК України, судова колегія погоджується з висновками попередніх інстанцій про визнання недійсним договору оренди нежитлових приміщень № 9 від 01.09.2004 року, оскільки на момент укладення договору Богородчанська селищна рада діяла всупереч Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) та не мала права розпоряджатися зазначеним нежитловим приміщенням.
Судова колегія також погоджується з висновками попередніх інстанцій про зобов"язання прокуратури Івано-Франківської області звільнити приміщення другого поверху адміністративного будинку №68 по вул. Шевченка в смт. Богородчани та не чинити перешкод у його користуванні, оскільки за розпорядженням голови Богородчанської районної державної адміністрації від 02.08.2007 року № 240 "Про передачу будинку", будинок № 68 по вул. Т.Шевченка в смт. Богородчани було передано на баланс за актом приймання-передачі від 09.08.2007 року Територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Івано-Франківській області, а відповідач без достатніх правових підстав продовжує користуватись даним приміщенням, чим порушує законні права позивача.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 29.12.1976 р. "Про судове рішення" (v0011700-76) рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального закону і всебічно перевіривши обставини, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, а обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
На підставі вищевикладеного, судова колегія приходить до висновку, що оскаржувані судові рішення відповідають зазначеним вимогам, оскільки ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, прийняті без порушень норм матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги не можуть бути підставою для їх зміни чи скасування.
Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 03.09.2008 року та рішення господарського суду Івано-Франківської області від 05.06.2008 року у справі № 9/47 залишити без змін.
Головуючий, суддя Н. Кочерова Судді: О. Мамонтова М. Черкащенко