ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2009 р.
№ 5/1545
( Додатково див. постанову Житомирського апеляційного господарського суду (rs1541664) )
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого - судді Кривди Д.С.,
суддів Жаботиної Г.В., Уліцького А.М.
у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін:
від позивача: Наумець В.В.
від відповідача: Костенко Ю.М.
розглянувши касаційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства "Кам’янка"
на ухвалу Житомирського апеляційного господарського суду від 13.11.2008р.
у справі № 5/1545 Господарського суду Житомирської області
за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Кам’янка"
до Попільнянської районної державної адміністрації
до Закритого акціонерного товариства "Технологічна Аграрна Компанія"
до Спільного підприємства "Сприяння інвалідам"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Великолісовецька сільська рада
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Попільнянський районний відділ земельних ресурсів
про стягнення 108048,82 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Приватне сільськогосподарське підприємство "Кам’янка" звернулося до Господарського суду Житомирської області з позовом Попільнянської районної державної адміністрації про стягнення 108048,82 грн. шкоди, заподіяної внаслідок перекультивації посівів ячменю на земельній ділянці.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 12.06.2007р. залучено до участі у справі в якості відповідача Закрите акціонерне товариство "Технологічна Аграрна Компанія", а ухвалою від 03.07.2007р. третіми особами без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів –Спільне підприємство "Сприяння інвалідам", яке було орендарем земельної ділянки, на якій позивач здійснив посів ячменю, Великолісовецьку сільську раду, на території якої знаходиться спірна земельна ділянка, а також Попільнянський районний відділ земельних ресурсів.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 19.09.2007р. залучено Спільне підприємство "Сприяння інвалідам" в якості співвідповідача у справі.
Заявою від 26.09.2007р. Приватне сільськогосподарське підприємство "Кам’янка" уточнило позовні вимоги та просить суд зобов'язати Попільнянську районну державну адміністрацію внести зміни до договору оренди від 30.03.2007р. щодо терміну дії цього договору та повернути орендну плату в сумі 5362,05 грн. за час, коли ПСП "Кам'янка" фактично земельну ділянку не використовувало, а також стягнути з ЗАТ "Технологічна Аграрна Компанія" та СП "Сприяння інвалідам" збитки в сумі 108048,82 грн. порівну.
Заявою від 23.10.2007р. Приватне сільськогосподарське підприємство "Кам’янка" уточнило позовні вимоги та просить задовольнити вимоги лише в частині стягнення з ЗАТ "Технологічна Аграрна Компанія" та СП "Сприяння інвалідам" збитків в сумі 108048,82 грн.
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 20.11.2007р. (суддя Я.В.Брагіна), залишеним без змін постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 18.03.2008р. (судді: А.Г.Гулова, С.С.Пасічник, Г.А.Щепанська), в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з прийнятими у даній справі судовими рішеннями, Приватне сільськогосподарське підприємство "Кам’янка" подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу.
Постановою Вищого господарського суду України від 09.07.2008р. касаційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства "Кам’янка" задоволено частково, рішення Господарського суду Житомирської області від 20.11.2007р. та постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 18.03.2008р. у справі № 5/1545 скасовано, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Житомирської області.
За новим розглядом справи, рішенням Господарського суду Житомирської області від 20.10.2008р. (суддя Н.Я.Терлецька-Байдюк) в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням Господарського суду Житомирської області від 20.10.2008р., Приватне сільськогосподарське підприємство "Кам’янка" подало апеляційну скаргу.
Ухвалою Житомирського апеляційного господарського суду від 13.11.2008р. (судді: Л.О.Зарудяна, І.О.Вечірко, А.А.Ляхевич) відмовлено Приватному сільськогосподарському підприємству "Кам’янка" у відновленні пропущеного строку подання апеляційної скарги, апеляційну скаргу повернуто заявнику.
Не погодившись з ухвалою Житомирського апеляційного господарського суду від 13.11.2008р., Приватне сільськогосподарське підприємство "Кам’янка" подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Житомирського апеляційного господарського суду від 13.11.2008р.. Свою вимогу Приватне сільськогосподарське підприємство "Кам’янка" мотивує тим, що господарським судом апеляційної інстанції неправильно застосовано норми процесуального права.
Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування місцевим та апеляційним господарським судом норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга Приватного сільськогосподарського підприємства "Кам’янка" підлягає задоволенню.
Як вже було зазначено, рішенням Господарського суду Житомирської області від 20.10.2008р. в задоволенні позовних вимог Приватному сільськогосподарському підприємству "Кам’янка" відмовлено.
Відповідно до ст. 91 ГПК України сторони у справі мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор - апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.
Згідно ч. 3 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Отже, висновок господарського суду апеляційної інстанції про те, що 10-ти денний строк подання скарги на рішення закінчився 30.10.2008р. є помилковим з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення Господарського суду Житомирської області від 20.10.2008р. було оформлено відповідно до ст. 84 ГПК України 27.10.2008р. Отже, зазначене рішення набрало законної сили 07.11.2008р.
Приватне сільськогосподарське підприємство "Кам’янка" подало апеляційну скаргу 12.11.2008р. (вх. №02-03-02/397/08 Житомирського апеляційного господарського суду від 12.11.2008р.), одночасно заявивши клопотання про відновлення строку подання апеляційної скарги.
Як вже було зазначено, ухвалою Житомирського апеляційного господарського суду від 13.11.2008р. відмовлено Приватному сільськогосподарському підприємству "Кам’янка" у відновленні пропущеного строку подання апеляційної скарги, апеляційна скарга Приватного сільськогосподарського підприємства "Кам’янка" була повернута заявнику, оскільки відповідач у заяві про відновлення пропущеного строку не наводить поважних причин, що зумовили пропущення встановленого процесуального строку для подання апеляційної скарги.
Однак з таким висновком Житомирського апеляційного господарського суду не можна погодитися, оскільки він не відповідає нормам процесуального права.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 97 ГПК України апеляційна скарга (подання) не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо скаргу (подання) подано після закінчення строку, встановленого для її подання, без клопотання про відновлення цього строку. Оскільки Приватним сільськогосподарським підприємством "Кам’янка" було заявлено клопотання про відновлення строку подання апеляційної скарги, то у апеляційного господарського суду не було підстав для повернення апеляційної скарги без розгляду. Керуючись приписами ст. 98 ГПК України, апеляційний господарський суд був зобов’язаний прийняти апеляційну скаргу до провадження. Таким чином, повернувши без розгляду апеляційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства "Кам’янка" без розгляду апеляційний господарський суд порушив п. 4 ч. 1 ст. 97 та ст. 98 ГПК України.
Згідно ч. 2 ст. 111-13 Господарського процесуального кодексу України касаційні скарги на ухвали місцевого або апеляційного господарських судів розглядаються у порядку, передбаченому для розгляду касаційних скарг на рішення місцевого господарського суду, постанови апеляційного господарського суду.
Відповідно до ст. 111-10 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права. Оскільки апеляційним господарським судом порушено вищезгадані норми процесуального права, то винесена ним ухвала підлягає скасуванню, а апеляційна скарга передачі на розгляд апеляційного господарського суду.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-10, 111-11, 111-13 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства "Кам’янка" задовольнити.
Ухвалу Житомирського апеляційного господарського суду від 13.11.2008р. у справі №5/1545 скасувати, а справу передати до Житомирського апеляційного господарського суду для розгляду апеляційної скарги по суті.
Головуючий - суддя Кривда Д.С.
судді Жаботина Г.В.
Уліцький А.М.