ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2009 р.
№ 1/116-38
( Додатково див. постанову Львівського апеляційного господарського суду (rs2369522) )
Вищий господарський суд України у складі колегії: головуючого, судді Кузьменка М.В., суддів Васищака І.М., Палій В.М., за участю представників сторін А. Мартіросяна (дов. від 6.08.08), І. Діянової (дов. від 1.07.08), розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Міжрегіональні ресурси" на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 11 листопада 2008 року у справі № 1/116-38 за позовом спільного підприємства "Вітмарк-Україна" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Міжрегіональні ресурси" про стягнення 796 413 грн. 54 коп.,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2008 року спільне підприємство "Вітмарк-Україна" у формі товариства з обмеженою відповідальністю звернулося до господарського суду Волинської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Міжрегіональні ресурси" про стягнення боргу в розмірі 796 413 грн. 54 коп. з підстав невиконання умов договору постачання № LV-189 від 2 серпня 2007 року.
У ході судового процесу відповідач заявив клопотання про зупинення провадження в даній справі до вирішення господарським судом Львівської області пов’язаної з нею справи № 5/210 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Міжрегіональні ресурси" до спільного підприємства "Вітмарк-Україна" про розірвання договору поставки № LV-189 від 2 серпня 2007 року.
Ухвалою від 27 серпня 2008 року господарський суд Волинської області зазначене клопотання задовольнив.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 11 листопада 2008 року (судді Г. Гнатюк, Н. Кравчук, О. Мирутенко) зазначену ухвалу скасовано.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТД Міжрегіональні ресурси" просить постанову скасувати з підстав неправильного застосування господарськими судами статті 79 Господарського процесуального кодексу України та залишити в силі ухвалу.
Спільне підприємство "Вітмарк-Україна" проти доводів касаційної скарги заперечує і в її задоволенні просить відмовити.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом статті 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зобов’язаний зупинити провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов’язаної з нею іншої справи.
Зупинення провадження у справі господарський суд мотивував єдністю предметів позовів у справах №№ 1/116-38 і 5/210.
Проте з таким висновком погодитися не можна: предметом позову в даній справі є стягнення грошових сум, а предметом позову у справі 5/210 є припинення зобов’язання шляхом розірвання договору.
Крім того, приймаючи ухвалу про зупинення провадження у справі, господарський суд не вмотивував неможливість розгляду даної справи до вирішення справи № 5/210 господарського суду Львівської області.
Правові наслідки розірвання договору встановлені статтею 653 Цивільного кодексу України.
Зокрема частиною 3 цієї статті встановлено, що якщо договір розривається у судовому порядку, зобов’язання припиняється з моменту набрання рішенням суду про розірвання договору законної сили.
За таких обставин колегія суддів вважає правильним висновок апеляційного господарського суду про неправильне застосування господарським судом Волинської області статті 79 Господарського процесуального кодексу України та скасування ухвали цього господарського суду від 27 серпня 2008 року.
Керуючись статтями 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 11 листопада 2008 року у справі № 1/116-38 залишити без змін, а касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Міжрегіональні ресурси" без задоволення.
Справу передати до господарського суду Волинської області для розгляду по суті.
Головуючий, суддя
М. В. Кузьменко
Суддя
І. М. Васищак
Суддя
В. М. Палій