ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2009 р.
№ 30/262
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого Карабаня В.Я.
суддів: Ковтонюк Л.В.
Чабана В.В.
за участю представників:
позивача Івженко С.С. довіреність № 1 від 08.01.2009
відповідача Дякур Т.С. довіреність № 03 від 12.01.2009
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю "Північспецбудмонтаж"
на постанову
Київського апеляційного господарського суду від 14.11.2008
у справі господарського суду
№ 30/262 міста Києва
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Північспецбудмонтаж"
до
Державного підприємства "Управління капітального будівництва" Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
про
зміну умов договору № 12 від 17.10.2007
Рішенням господарського суду міста Києва від 07.08.2008 (суддя Головатюк Л.Д.) позов задоволено частково. Зобов'язано Державне підприємство "Управління капітального будівництва" Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи укласти додаткову угоду № 2 до договору про пайову участь у будівництві житла від 17.10.2007№ 12 з Товариством з обмеженою відповідальністю "Північспецбудмонтаж" щодо зміни вартості одного квадратного метра житла, кількості квадратних метрів житла, що підлягають передачі, та переліку з характеристикою квартир, що підлягають передачі, в редакції запропонованій Товариством з обмеженою відповідальністю "Північспецбудмонтаж". В іншій частині позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 18.11.2008 (колегія у складі суддів: Отрюха Б.В., Верховця А.А., Тищенко А.І.) рішення господарського суду міста Києва від 07.08.2008 скасовано, в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погоджуючись із постановою Київського апеляційного господарського суду від 18.11.2008, Товариство з обмеженою відповідальністю "Північспецбудмонтаж" звернулось з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 18.11.2008 як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а рішення господарського суду міста Києва від 07.08.2008 залишити в силі.
Дослідивши матеріали справи, Вищий господарський суд України
В С Т А Н О В И В:
В червні 2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Північспецбудмонтаж" звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства "Управління капітального будівництва" Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (з урахуванням уточнення до позовної заяви) про зобов'язання укласти Додаткову угоду № 2 до договору № 12 від 17.10.2007. В обґрунтування вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "Північспецбудмонтаж" вказало про те, що між ним та відповідачем було укладено договір про пайову участь у будівництві житла від 17.10.2007 № 12, предметом якого є передача житла в житловому будинку в Сумській області, м. Путивль по вул. Ковпака, 7, строк прийняття в експлуатацію якого – грудень 2007 року. Вартість квадратного метра змінювалась з моменту укладення договору, відповідач відмовився підписати додаткову угоду до договору № 12 від 17.10.2007, в якій позивач запропонував відповідачу отримати житлові приміщення в будинку, що будується, в меншій кількості квадратних метрів, ніж було визначено в договорі, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду про зобов'язання відповідача укласти вказану додаткову угоду в примусовому порядку.
Щодо задоволення позову в частині зобов'язання Державного підприємства "Управління капітального будівництва" підписати додаткову угоду № 2 до договору про пайову участь у будівництві житла від 17.10.2007 № 12, місцевий господарський суд виходив з того, що відповідно до п. 8.3 договору вартість одного квадратного метра загальної площі житла з цим договором підлягає зміні у разі пропорційної зміни середньорічного показника опосередкованої вартості будівництва житла в регіоні, де будується об'єкт, передбачена договором зміна середньорічного показника опосередкованої вартості будівництва житла в регіоні є підставою для зміни договору в судовому порядку. В іншій частині позовних вимог стосовно зміни умов договору щодо строку прийняття в експлуатацію будинку в ІІІ кварталі 2008 року господарський суд міста Києва відмовив.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, договір № 12 про пайову участь у будівництві житла від 17.10.2007 було укладено за результатами проведеної процедури тендеру на закупівлю житла за бюджетні кошти.
Скасовуючи рішення господарського суду міста Києва від 07.08.2008 та відмовляючи в задоволенні позовних вимог повністю, Київський апеляційний господарський суд правомірно виходив з того, що, як вбачається з матеріалів справи, відповідач повністю виконав зобов'язання за спірним договором, сплативши стовідсоткову попередню оплату закупівлі визначеної договором кількості квартир відповідно до виділених бюджетних коштів, строк прийняття обєкта в експлуатацію –грудень 2007 року, позивач на момент звернення з позовом до у червні 2008 року житлову площу відповідачу не передав. Як зазначено в постанові, з урахуванням особливостей спірних правовідносин закріплення у договорі можливості змінити його умови в частині вартості житла не може бути беззаперечною підставою для внесення таких змін у договір № 12 від 17.10.2007, оскільки згідно статті 34 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" коригування ціни договору можливе лише в разі отримання відповідного позитивного висновку Комісії з питань державних закупівель.
Постанова Київського апеляційного господарського суду від 21.10.2008 відповідає вимогам чинного законодавства України, підстав для її скасування Вищий господарський суд України не вбачає.
Керуючись ст. ст. 111-5, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Північспецбудмонтаж" залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 14.11.2008 у справі № 30/262 залишити без змін.
Головуючий В.Карабань судді: Л.Ковтонюк В.Чабан