ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2011 року Справа № 11/5026/446/2011
( Додатково див. постанову Київського апеляційного господарського суду (rs19180214) )
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., при секретарі Бойко Т.В. за участю представників сторін: позивача –Коміренко Д.О. за довіреністю, відповідача - не з’явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Райффайзен Лізинг Аваль" до товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-ремонтне комунальне підприємство" про стягнення 265522 грн. 25 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення боргу по лізингових платежах згідно договору фінансового лізингу, за яким позивач передав у лізинг відповідачу сідловий тягач MAN TGA 18.390, 2005 р. випуску.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що Відповідач в порушення умов укладеного сторонами договору фінансового лізингу №L1445-11/07 від 16.11.2007р. не сплачує чергові лізингові платежі, в результаті чого за ним утворилась заявлена до стягнення заборгованість.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених у позові.
Відповідач заперечення проти позову не подав, будучи належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання свого представника для участі у ньому повторно не направив, поважних причин неявки не назвав.
Суд вважає можливим здійснювати розгляд справи за наявними матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Райфайзен Лізинг Аваль" (Позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельно-ремонтне комунальне підприємство" (Відповідач) було укладено Договір фінансового лізингу №L1445-11/07 від 16.11.2007р.(надалі - Договір).
На виконання умов Договору Позивачем майно, що є предметом лізингу (сідловий тягач MAN TGA 18.390, 2005 р. випуску) було передано в користування Відповідачу, на підставі підписаного Сторонами акту прийому-передачі майна від 21.08.2008 р.
Розділом 4 договору та графіком платежів, що є додатком №1 до договору сторони визначили розмір чергових лізингових платежів із застосуванням коригування на зміну курсу гривні до долару США на час здійснення платежу.
За розрахунком Позивача Відповідач зобов'язання за договорами щодо сплати періодичних лізингових платежів виконує не в повному обсязі, а саме ним залишився не оплаченим рахунок-фактура позивача від 13.03.2009 р. № L1445-11/07/r на суму 265522 грн.25 коп.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. 525, 526, 806 ЦК України містять такі положення:
"Господарським визнається зобов’язання, що виникає між суб’єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб’єкт (зобов’язана сторона, у тому числі боржник) зобов’язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб’єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб’єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов’язаної сторони виконання її обов’язку.
Господарські зобов’язання можуть виникати:
- з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України (435-15) з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (435-15) .
Одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов’язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
За договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).
До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом.
До відносин, пов'язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.
Частиною 2 ст. 524 ЦК України встановлено, що зобов'язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті.
Відповідно до ст. 533 ЦК України виконуватися грошове зобов'язання повинно в гривнях. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Статтею 16 Закону України "Про фінансовий лізинг" та п. 3.1 Договору визначено, що лізингові платежі включають: платежі по відшкодуванню (компенсації) частини вартості Майна та винагороду (комісію) Лізингодавцю за отримане у лізинг Майно.
Виходячи з фактичних обставин справи та приписів наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.
Господарські зобов’язання між сторонами виникли з моменту укладення договору фінансового лізингу №L1445-11/07 від 16.11.2007р. Свої зобов’язання за цим договором позивач виконав належним чином, придбавши та передавши відповідачу предмет лізингу - сідловий тягач MAN TGA 18.390, 2005 р. випуску.
Відповідач в порушення умов договору не сплатив черговий лізинговий платіж згідно рахунку-фактури № L1445-11/07/r на суму 265522 грн.25 коп.
Доводів, що спростовують вказані обставини відповідач суду не навів.
За таких обставин суд вважає заявлену до стягнення позивачем суму боргу 265522 грн.25 коп. чергових лізингових платежів такою, що підлягає до задоволення.
Позивачу також підлягають до відшкодування за рахунок відповідача витрати на оплату державного мита та інші судові витрати пропорційно задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82- 84 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-ремонтне комунальне підприємство", Лисянський р-н, смт. Лисянка, вул.. Київська, 65-А, код 24355328 на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Райфайзен Лізинг Аваль", м. Київ, просп. Московський, 9, корпус 5, код 34480657 – 265522 грн.25 коп. боргу, 2655грн. 22 коп. відшкодування витрат на оплату державного мита та 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення підписано 13 квітня 2011 року.
Суддя
К.І.Довгань