ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2010 року
м. Київ
Колегія суддів Судової палати у цивільних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого: Пшонки М.П.
суддів: Гончара В.П., Кузнєцова В.О.
Євграфової Є.П., Штелик С.П.
розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до прокуратури Донецької області, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про відшкодування моральної шкоди, заподіяної неправомірною бездіяльністю прокурора Донецької області, за касаційною скаргою ОСОБА_3 на рішення апеляційного суду Донецької області від 5 жовтня 2010 року,
в с т а н о в и л а:
У березні 2010 року ОСОБА_3 звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2009 року визнана протиправною бездіяльність прокурора Донецької області щодо ненадання відповідей на її звернення від 14 вересня 2007 року, від 17 жовтня 2007 року, від 06 травня 2008 року, від 20 травня 2008 року, від 12 червня 2008 року у порядку Закону України "Про звернення громадян" (393/96-ВР) . Вона зверталася до прокурора з заявами про проведення перевірок у порядку прокурорського нагляду за фактами порушення її законних прав та інтересів, проте протягом тривалого часу відповіді на свої звернення не отримала, що завдало їй моральних страждань. Тривалий час звернення до прокурора і. намагання добитися відповідей супроводжувалися зневагою та підкресленою прискіпливістю до неї. Над нею постійно глузували впродовж тривалого часу, поки тривали її страждання вона не могла просунутися а ні на крок на шляху захисту її законних прав та інтересів. Просила стягнути з прокуратури Донецької області на її користь на відшкодування моральної шкоди 15 000 грн.
Рішенням Ворошиловського районного суду м. Донецька від 6 серпня 2010 року в позові відмовлено.
Рішенням апеляційного суду Донецької області від 5 жовтня 2010 року рішення суду першої інстанції скасовано, позов задоволено частково, стягнуто з прокуратури Донецької області на користь ОСОБА_3 500 грн. на відшкодування моральної шкоди.
У касаційній скарзі ОСОБА_3 просить змінити рішення апеляційного суду, стягнувши на її користь 15 000 грн., посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неправильне застосування судом норм матеріального права, порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачка зверталась до прокурора Донецької області із заявами про проведення перевірок у порядку прокурорського нагляду за фактами порушення її законних прав та інтересів 14 вересня 2007 року, 17 жовтня 2007 року, 6 травня 2008 року, 20 травня 2008 року (звернення надійшло з Донецької обласної державної адміністрації) та 12 червня 2008 року. На ці звернення відповіді про результати перевірок або роз'яснення згідно чинного законодавства, як це передбачено Законом України "Про звернення громадян" (393/96-ВР) , відповідачем надані не були.
Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з того, що відсутні передбачені Законом України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду" (266/94-ВР) підстави для відшкодування моральної шкоди.
Скасовуючи це рішення і постановляючи нове рішення про часткове задоволення позовних вимог, апеляційний суд зазначив, що внаслідок протиправної бездіяльності прокурора Донецької області щодо ненадання відповідей на звернення їй завдано моральної шкоди, оскільки протягом тривалого часу (більше року) вона не могла отримати відповіді на свої 5 звернень до прокурора Донецької області щодо порушення її законних прав та інтересів, що вимагало від неї додаткових зусиль для організації свого життя та змусило звернутися за відновленням свого порушеного права до Донецького окружного адміністративного суду. Керуючись ч. 6 ст. 1176 ЦК України, ст.ст. 1167, 1172 ЦК України, та враховуючи характер та тривалість страждань позивачки, завданих тривалим неотриманням відповіді на її звернення, апеляційний суд дійшов обгрунтованого висновку про стягнення на користь позивачки 500 грн. на відшкодування моральної шкоди з прокуратури Донецької області.
Згідно з ч. 2 ст. 324 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до вимог ст. 335 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Встановлено й це вбачається з матеріалів справи, що рішення апеляційного суду ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Наведені в касаційній скарзі доводи висновків суду не спростовують.
Керуючись ч. 1 ст. 337 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_3 відхилити.
Рішення апеляційного суду Донецької області від 5 жовтня 2010 року залишити без зміни .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Пшонка М.П.
Судді:
Гончар В.П.
Євграфова Є.П.
Кузнєцов В.О.
Штелик С.П.