ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2009 р.
№ 11/5057
( Додатково див. постанову Житомирського апеляційного господарського суду (rs3500405) )
Вищий господарський суд України в складі колегії
суддів:
Овечкін В.Е. Чернов Є.В. Цвігун В.Л.
за участю представників:
ПП "Укрбудагроторг" ВАТ "Подільські товтри"
Тіньков Д.Л. –(дор. від 25.09.2008) Бобров В.В. –(дор. від 21.04.2009) Іванців Ю.С. –(дор. від 08.08.2008)
розглянувши касаційну скаргу
Приватне підприємство "Укрбудагроторг"
на постанову
Житомирського апеляційного господарського суду від 16 квітня 2009 року
у справі
№ 11/5057 господарського суду Хмельницької області
за позовом
Приватне підприємство "Укрбудагроторг"
до
Камянець-Подільська районна державна адміністрація
треті особи
Гуменецька сільська рада ВАТ "Подільські товтри"
про
визнання права користування земельною ділянкою, зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Хмельницької області позовні вимоги задоволені частково. За позивачем визнано право користування земельною ділянкою під промисловий майданчик площею 3.16га за адресою с. Гуменці, Кам'янець-Подільського р-ну Хмельницької обл, вул. Кармелюка,1-а. Кам'янець- Подільську райдержадміністрацію зобов'язано укласти з ПП "Укрбудагроторг" договір оренди на цю земельну ділянку терміном на п"ять років з цільовим призначенням під промисловий майданчик. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Рішення суду мотивовано тими обставинами, що позивачем зареєстровано на праві власності нерухоме майно, яке придбано за договором купівлі-продажу від 22.05.08. При переході права власності на будівлю та споруди до громадян або юридичних осіб згідно ч.5 ст.120 ЗК України переходить право користування земельною ділянкою на якій розташована будівля або споруда.
Зазначене узгоджується із ст. 377 ЦК України,яка передбачає перехід права користування тією земельною ділянкою,де розміщені будівлі та споруди, які відчужуються. Зміна цільового призначення земельної ділянки площею 3.16га не відбулася.
Що стосується права користування земельною ділянкою під родовищем площею 3.16 га, то обгрунтування в цій частині позивачем не наведені.
Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 16.04.09. рішення господарського суду в частині задоволених вимог скасовано, у задоволенні позову у цій частині відмовлено.
Постанова суду мотивована тими обставинами,що земельна ділянка пл.3.16 га залишилася в постійному користуванні ВАТ "Подільські товтри", ст. 120 ЗК України, ст. 377 ЦК України не передбачають автоматичний перехід права користування земельної ділянки у разі відчуження нерухомості,яка знаходиться на земельній ділянці. Згідно ч.5ст.116 ЗК України надання у користування земельної ділянки провадиться лише після вилучення її в порядку, передбаченому цим кодексом. Проект договору оренди позивачем райдержадміністрації не надсилався.
ПП "Урбудагроторг" просить постанову Житомирського апеляційного господарського суду скасувати, рішення суду залишити без зміни, так як згідно до ст.120 ЗК України .ст. 377 ЦК України у випадку відчуження нерухомості до набувача переходить право користування тією земельною ділянкою на якій розміщена нерухомість та частина земельної ділянки,яка необхідна для її обслуговування. Зазначені норми права не вимагають здійснення будь яких дій для отримання у користування земельної ділянки,яка знаходиться під нерухомістю або є необхідною для обслуговування нерухомості. Чинне земельне та цивільне законодавство не ставить отримання права користування землею в залежності від наявності такого права у попередніх власників нерухомості. Рішення господарського суду Хмельницької області у справах №19/648н, №12/819 не містять факти,які мають преюдиційне значення для розгляду даної справи.
Вищий господарський суд України у відкритому судовому засіданні дослідив матеріали справи, доводи скарги, заслухавши представників сторін, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
За договором купівлі-продажу від 22.05.2008р., засвідченим нотаріально, ПП "Укрбудагроторг" придбало у власність у Колесника Володимира Миколайовича цілісний майновий комплекс, розташований в с.Гуменці Кам'янець-Подільського району, вул.Кармелюка, 1 "А", який складається з: цегляної вагової літера "А", гіпсоблокового дробильно-сортувального цеху літера "Б", кам'яного клуба літера "В", кам'яного магазина літера "Г", кам'яного погреба літера "Д", кам'яного гаража літера "Е", кам'яної водокачки літера "Ж", кам'яної трансформаторної підстанції літера "З", цегляної альтанки літера "К", кам'яної лазні літера "Л", кам'яної майстерні літера "М", цегляної вбиральні літера "Н".
04.06.2008 року про вчинений правочин внесено запис до електронного реєстру власності на нерухоме майно і Кам'янець-Подільським бюро технічної інвентаризації зареєстровано право власності на даний комплекс за ПП "Укрбудагроторг".
Вказане майно в минулому належало акціонерному товариству "Подільські товтри", проте було реалізоване з прилюдних торгів, що відбулися 06.02.2004р., його набувачем стало приватне підприємство "Сатурн - К", якому видане відповідне свідоцтво.
В подальшому власником нерухомого майна став гр.Колесник В.М., який придбав його у ПП "Сатурн - К" за договором купівлі-продажу від 21.02.2005р.
В листі Кам'янець-Подільської міськради від 21.10.2008р. № 264 на запит ПП "Укрбудагроторг" зазначено, що комплекс приміщень, загальною площею 968,7 кв.м., що знаходиться по вул.Кармелюка, 1"а" в с.Гуменці, зареєстрований за ПП "Укрбудагроторг" на підставі договору купівлі-продажу від 22.05.2008р. і повідомлено, що БТІ проводить реєстрацію об'єктів нерухомого майна (будівель, приміщень) без посилань на площу земельної ділянки.
ВАТ "Подільські товтри" отримало в користування землю на підставі рішень Гуменецької сільської ради Кам'янець-Подільського району: від 17.12.1998р. № 9 і № 11 - земельні ділянки № 1 площею 12,1960 га і № 2 - площею 3,1600 га; від 26.12.2001р. № 202 - земельні ділянки № 3 площею 0,2700 га та № 4 і № 5 площею 0,8798 га.
Згідно з Державним актом на право постійного користування землею, який зареєстрований в книзі записів державних актів від 28.12.2001р. за № 22, підприємство отримало в постійне користування для виробничих потреб земельну ділянку загальною площею 16,5058 га.
ВАТ "Подільські товтри" має спеціальний дозвіл на користування надрами від 14.11.1997р. № 1142, який видано Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, термін дії якого становить 20 років.
18.07.2003 року між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією (орендодавець) і ВАТ "Подільські товтри" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (з урахуванням змін до договору від 24.04.2008р.), відповідно до умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування на 49 років земельну ділянку для виробничих потреб (розробки родовищ вапняку) із земель запасу Гуменецької сільської ради площею 66,3051 га, до складу якої входить Вербецький кар'єр площею 49,2509 га і Гуменецький кар'єр - 17,0542 га.
З Державного акту на право постійного користування землею від 28.12.2001р. та плану (схеми) як додатку до договору оренди земельної ділянки від 18.07.2003р. (із змінами від 24.04.2008р.) видно, що спірна земельна ділянка площею 3,16 га виділялась в постійне користування ВАТ "Подільські товтри", зазначена в державному акті як земля під виробничою базою в с.Гуменці (на плані зовнішніх меж землекористування показана за № 2), межує однією стороною із земельною ділянкою (Гуменецьким кар'єром) площею 17,0542 га, виділеною в оренду акціонерному товариству "Подільські товтри" за вказаним договором оренди.
Оскільки ПП "Укрбудагроторг" не має ніякого відношення до земельної ділянки площею 17,0542 га, то суд першої інстанції правильно відмовив у задоволенні позову в цій частині. Судове рішення щодо такого висновку ніким не оскаржено.
Стосовно земельної ділянки площею 3,16 га позивач заявив вимоги, які грунтуються на положеннях ст. 120 Земельного кодексу України.
Частинами 1 і 2 ст.120 ЗК України в редакції Закону від 25.10.2001р. було передбачено, що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди. При відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки.
Матеріали справи не містять даних про укладення власником земельної ділянки площею 3,16 га договорів оренди землі з ПП "Сатурн - К" та Колесником В.М. після придбання ними цілісного майнового комплексу за адресою: вул.Кармелюка, 1"А" в с.Гуменці.
Цим особам не видавались державні акти на право користування землею.
Таким чином, земельна ділянка площею 3,16 га залишалась в постійному користуванні ВАТ "Подільські товтри".
Відповідно до статті 120 Земельного кодексу України (в редакції Закону від 27.04.2007р.) до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Аналогічна норма викладена у статті 377 ЦК України.
Отже, у законі не встановлюється правовий механізм переходу укладеним з фізичною чи юридичною особою, права користування земельною ділянкою, що перебуває у державній власності або власності органу місцевого самоврядування.
В зв'язку з цим касаційна інстанція вважає за правомірне застосувати системне тлумачення ст.120 ЗК України у співвідношенні з іншими нормами земельного кодексу України.
Зокрема, ст. 141 Земельного кодексу України передбачено вичерпний перелік підстав припинення права користування земельною ділянкою. Ця норма не встановлює припинення землекористування у зв'язку з відчуженням об'єктів нерухомості, які на ній розміщені.
Згідно з частиною 5 статті 116 Земельного кодексу України надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" (va007700-04) при потребі вилучення земельної ділянки для юридичної особи остання зобов'язана спочатку погодити це питання з власником землі чи землекористувачем та відповідним органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування, а у випадку відмови когось із них має право пред'явити позов про визнання відмови недійсною. Рішення про задоволення такого позову є підставою для розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування та в оренду встановлений статтями 123 і 124 Земельного кодексу України. Ці норми не містить імперативного обов'язку органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування прийняти рішення про надання в користування або укладання договору оренди землі з особою, яка набула право власності на об'єкти нерухомості, що розташовані на цій землі, поза межами встановленої у Кодексі процедури.
Як вбачається з матеріалів справи, 13.08.2006р. Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 651/2006р. про . надання ПП "Укрбудагроторг" на умовах оренди земельної ділянки загальною площею л 3,1579 га.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 22.11.2007р. у справі № 19/648-Н за позовом ВАТ "Подільські товтри" до Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації визнано недійсним розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації за № 651/2006-р. від 13.08.2006р. "Про надання в оренду земельної ділянки ПП "Укрбудагроторг".
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 08.04.2008р. у справі № 12/819 за позовом ВАТ "Подільські товтри" до Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації і ПП "Укрбудагроторг" визнано недійсним договір оренди земельної ділянки площею 3,1579 га, укладений між ПП "Укрбудагроторг" і Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією 6 лютого 2007 року.
Відповідно до ст. 35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Отже, судом встановлено факт правомірності користування ВАТ "Подільські товтри" земельною ділянкою площею 3,16 га на території Гуменецької сільської ради.
Відтак, перебування земельної ділянки в користуванні в одного суб'єкта господарювання виключає одночасне перебування її в користуванні у іншого суб'єкта.
Наявність у ПП "Укрбудагроторг" права власності на об'єкти нерухомого майна за адресою: с.Гуменці Кам'янець-Подільського району вул.Кармелюка, 1-а не є підставою для задоволення позову до підприємства про визнання права користування земельною ділянкою під цими об'єктами. Чинне законодавство України не встановлює заборону на знаходженні нерухомості однієї юридичної особи на земельній ділянці .яка належить іншій юридичній особі.
Частиною 3 ст. 84 ГПК України передбачено, що у спорі про спонукання укласти договір у резолютивній частині рішення зазначаються умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.
На застосуванні зазначеного положення закону наголошено в листі Вищого господарського суду України від 13.08.2008р. № 01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року" (v_482600-08) .
В матеріалах справи відсутній проект договору оренди земельної ділянки, до укладання якого спонукає позивач.
З врахуванням наведеного, касаційна інстанція приходить до висновку про відповідність постанови апеляційного господарського суду нормам матеріального та процесуального права, яке правильно застосовано до спірних правовідносин.
Виходячи з викладеного, керуючись.ст.111-5; 111-7; 111-9 ГПК України (1798-12) :
П О С Т А Н О В И В:
Постанову Житомирського апеляційного господарського суду у справі №11/5057 від 16.04.09 залишити без зміни, а касаційну скаргу без задоволення.
Головуючий В. Овечкін
судді Є. Чернов
В. Цвігун