ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2010 року
м. Київ
Колегія суддів Судової палати у цивільних справах
Верховного Суду України в складі:
головуючого
Григор`євої Л.І.,
суддів:
Данчука В.Г., Охрімчук Л.І., Перепічая В.С., Пшонки М.П., -
розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_5 до відкритого акціонерного товариства "Павлоградвугілля" про відшкодування моральної шкоди,
в с т а н о в и л а:
У квітні 2009 року ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до відкритого акціонерного товариства "Павлоградвугілля" (далі – ВАТ "Павлоградвугілля") про відшкодування моральної шкоди.
Зазначав, що він перебував у трудових відносинах з ВАТ "Павлоградвугілля".
У 1983 році з ним стався нещасний випадок на виробництві, а пізніше він захворів на професійне захворювання.
Висновком МСЕК від 1 березня 2007 року йому встановлено 65 % втрати професійної працездатності, з яких 50% - первинно, і визнано інвалідом третьої групи.
Посилаючись на те, що втрата професійної працездатності сталася з вини відповідача, який не створив безпечних і нешкідливих умов праці, і що таким ушкодженням здоров`я йому завдано моральну шкоду, просив стягнути з ВАТ "Павлоградвугілля" на його користь 120 тис. грн. моральної шкоди.
Рішенням Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 25 червня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_5 задоволено частково. Стягнуто з ВАТ "Павлоградвугілля" на його користь 9 тис. грн. моральної шкоди.
Рішенням апеляційного суду Дніпропетровської області від 10 вересня 2009 року рішення Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 25 червня 2009 року змінено, зменшено розмір відшкодування моральної шкоди, стягнутої з ВАТ "Павлоградвугілля" на користь ОСОБА_5, до 5 тис. грн.
У касаційній скарзі ВАТ "Павлоградвугілля" просить скасувати ухвалені у справі судові рішення, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом установлено, що ОСОБА_5 перебував у трудових відносинах з ВАТ "Павлоградвугілля".
У 1983 році з ним стався нещасний випадок на виробництві, а пізніше він захворів на професійне захворювання.
Висновком МСЕК від 1 березня 2007 року ОСОБА_5 встановлено 65 % втрати професійної працездатності первинно-повторно, з яких 50% - первинно, 15% - повторно.
Відповідно до ч. 2 ст. 153 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України (322-08) ) забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган.
Згідно зі ст. 237-1 КЗпП України передбачається відшкодування власником або уповноваженим ним органом працівникові моральної шкоди. Відшкодування такої шкоди провадиться тоді, коли порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв`язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Моральна шкода відшкодовується працівникові безпосередньо роботодавцем за таких умов: наявності факту порушення роботодавцем законних прав працівника; у разі виникнення у працівника моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв`язків або виникнення необхідності для працівника додаткових зусиль для організації свого життя; за наявності причинного зв`язку між попередніми умовами.
Установивши, що висновком МСЕК від 1 березня 2007 року ОСОБА_5 встановлено 50 % втрати професійної працездатності первинно за професійним захворюванням, яке спричинене внаслідок незабезпечення ВАТ "Павлоградвугілля" безпечних і нешкідливих умов праці, у зв`язку з чим позивачу було завдано моральну шкоду, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про те, що завдана працівникові моральна шкода підлягає відшкодуванню роботодавцем, і обґрунтовано визначив розмір відшкодування такої шкоди.
Відповідно до вимог ст. 335 ЦПК України суд касаційної інстанції не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні суду чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Установлено й це вбачається з матеріалів справи, що оскаржуване судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а доводи скарги цих висновків не спростовують.
Відсутні й передбачені ст. 338 ЦПК України підстави для обов’язкового скасування судового рішення.
Ураховуючи викладене, колегія суддів вважає за необхідне відмовити в задоволенні касаційної скарги.
Керуючись ст. ст. 336, 337 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Павлоградвугілля" відхилити.
Рішення апеляційного суду Дніпропетровської області від 10 вересня 2009 року залишити без змін.
Головуючий
Л.І. Григор`єва
Судді:
В.Г Данчук
Л.І. Охрімчук
В.С. Перепічай
М.П. Пшонка
Ухвала оскарженню не підлягає.