ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2010 року
м. Київ
Колегія суддів Судової палати у цивільних справах
Верховного Суду України в складі:
головуючого
Яреми А.Г.,
суддів:
Левченка Є.Ф., Лихути Л.М., Охрімчук
Л.І., Сеніна Ю.Л., -
розглянувши в судовому засіданні справу за заявою державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, щодо товариства з обмеженою відповідальністю "Ласпі",
в с т а н о в и л а:
У вересні 2008 року державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва (далі – ДПІ у Шевченківському районі м. Києва) звернулась до суду із заявою про розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, про обіг коштів на розрахункових рахунках товариства з обмеженою відповідальністю "Ласпі" (далі – ТОВ "Ласпі").
Зазначала, що 7 липня 2008 року надіслала керівнику ТОВ "Ласпі" запит про надання інформації щодо придбання ним цілісного майнового комплексу за адресою: м. Київ, вул. Набережно-Печерська дорога, 8, стосовно права власності або користування вищевказаною земельною ділянкою та стосовно тарифів на послуги за зберігання плавзасобів на території ремонтно-відстійного пункту № 1. У зв`язку з тим, що ТОВ "Ласпі" на зазначений запит пояснень та їх документальних підтверджень не надало, наказом начальника ДПІ у Шевченківському районі м. Києва від 22 липня 2008 року призначено позапланову виїзну документальну перевірку.
Посилаючись на те, що провести позапланову перевірку ТОВ "Ласпі" не можливо, оскільки керівництво ТОВ "Ласпі" відмовило у допущенні до проведення перевірки ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, про що було складено акт, просила зобов`язати акціонерний банк "Експрес-Банк" розкрити банківську таємницю щодо ТОВ "Ласпі" і надати інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках указаного підприємства із зазначенням контрагентів, їх номерів рахунків, кодів ЄДРПОУ та призначення платежів.
Рішенням Солом`янського районного суду м. Києва від 8 грудня 2008 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду м. Києва від 25 лютого 2009 року, у задоволенні заявлених вимог ДПІ у Шевченківському районі м. Києва відмовлено.
У касаційній скарзі ДПІ у Шевченківському районі м. Києва просить скасувати ухвалені у справі судові рішення й передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відмовляючи в задоволенні заявлених вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, виходив із того, що з акту про відмову в допуску до перевірки не вбачається, з яких саме причин ТОВ "Ласпі" відмовило ДПІ у Шевченківському районі м. Києва в допуску до перевірки, а крім того, заявник не скористався своїм правом на складення адміністративного протоколу відносно посадових осіб ТОВ "Ласпі", а отже підстави для розкриття інформації, що містить банківську таємницю, щодо ТОВ "Ласпі" відсутні.
Проте з такими висновками суду погодитись не можна.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно зі ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Ухвалені в справі судові рішення зазначеним вимогам закону не відповідають.
Статтею 62 Закону України "Про банки і банківську діяльність" визначено порядок розкриття банківської таємниці, відповідно до ч. 1 якої інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками, зокрема: на вимогу суду або за рішенням суду (п. 2 ч. 1 ст. 62 цього Закону); органам Державної податкової служби України на їх письмову вимогу з питань оподаткування або валютного контролю стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи-суб`єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу (п. 4 ч. 1 ст. 62 цього Закону).
За змістом зазначених норм закону рішення суду про розкриття банківської таємниці та письмова вимога органу Державної податкової служби є окремими і самостійними підставами для розкриття банком банківської таємниці.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України "Про банки і банківську діяльність" Національний банк України видає нормативно-правові акти з питань зберігання, захисту, використання та розкриття інформації, що становить банківську таємницю, та надає роз`яснення щодо застосування таких актів.
Частина 4 ст. 62 Закону України "Про банки і банківську діяльність" забороняє банку надавати інформацію про клієнтів іншого банку, навіть якщо їх імена зазначені в документах, угодах та операціях клієнта.
Разом із тим, п. 3.5 Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджених постановою Правління Національного банку України від 14 липня 2006 року № 267 (z0935-06) та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 3 серпня 2006 року за № 935/12809 (z0935-06) , передбачено, що банку забороняється надавати інформацію про клієнтів іншого банку, навіть якщо вони визначені в документах, договорах та операціях клієнта, якщо інше не зазначено в дозволі клієнта іншого банку або вимозі, рішенні (постанові) суду.
Ураховуючи наведене, інформація щодо клієнтів іншого банку може бути надана в разі вказівки про це у рішенні суду.
Звертаючись до суду із заявою, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва відповідно пп. 2 – 5 ст. 288 ЦПК України зазначила особу, щодо якої вимагається розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, найменування та місцезнаходження банку, обґрунтувала необхідність і обставини, за яких вимагає розкрити інформацію, а також зазначила обсяги (межі розкриття) інформації, яка містить банківську таємницю, та мету її використання.
Крім того, у заяві податкова інспекція прямо зазначила, що призначену позапланову перевірку ТОВ "Ласпі" провести неможливо у зв`язку з тим, що посадові особи товариства не допустили ДПІ у Шевченківському районі м. Києва до проведення перевірки.
Суд у порушення ст. 290 ЦПК України на зміст вимог ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, мету й обставини її звернення до суду та відповідні положення закону уваги не звернув і безпідставно відмовив у задоволенні заявлених вимог.
За таких обставин ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції з підстав, передбачених ч. 2 ст. 338 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 336, 338 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва задовольнити.
Рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 8 грудня 2008 року та ухвалу апеляційного суду м. Києва від 25 лютого 2009 року скасувати, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий
А.Г. Ярема
Судді:
Є.Ф. Левченко
Л.М. Лихута
Л.І. Охрімчук
Ю.Л. Сенін