Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2013 року м. Київ
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в складі:
Черненко В.А., Лесько А.О., Червинської М.Є.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, Свалявського районного відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, Державної казначейської служби України про відшкодування моральної шкоди, завданої незаконними діями правоохоронних органів за касаційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Свалявського районного суду Закарпатської області від 3 жовтня 2012 року та ухвалу апеляційного суду Закарпатської області від 19 грудня 2012 року, -
в с т а н о в и л а :
У лютому 2011 року ОСОБА_4 звернувся до суду з указаним позовом, в якому просив відшкодувати йому моральну шкоду у розмірі 100 тис. грн., завдану незаконним затриманням та утриманням, накладенням адміністративного стягнення; зобов'язати відділення Державного казначейства у Свалявському районі відшкодувати зазначену суму за рахунок коштів державного бюджету.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що 20 липня 2010 року близько 22 год. 00 хв. до його дому приїхали працівники міліції та вимагали проїхати з ними до райвідділу для дачі пояснень. Він приїхав до райвідділу, де його без будь-яких пояснень закрили до камери тимчасового утримання. Зранку його повідомили, що відносно нього складено протокол про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 185 КпАП України. Постановою Свалявського районного суду Закарпатської області від 22 липня 2010 року провадження у справі закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КпАП України за відсутністю складу правопорушення. Зазначав, що діями працівників міліції йому завдано моральну шкоду. Його забирали у присутності сусідів, він перебував у камері затримання з особами, які підозрюються у вчиненні злочинів, в камері було накурено. Дружина була вагітною в зв'язку із зазначеними подіями пережила стрес. На його думку, працівники міліції порушили нормальний розклад життя, своїми діями принизили його честь і гідність.
Рішенням Свалявського районного суду Закарпатської області від 3 жовтня 2012 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Закарпатської області від 19 грудня 2012 року, у задоволенні позову ОСОБА_4 відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить судові рішення скасувати і ухвалити нове рішення яким позов задовольнити.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, законність та обґрунтованість судових рішень в межах касаційного оскарження, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 324 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до вимог ст. 335 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд першої інстанції, ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позову, з висновком якого погодився й апеляційний суд, правильно встановив характер спірних правовідносин сторін у справі та застосував норми матеріального права, які регулюють ці правовідносини, вирішив спір з урахуванням конкретних обставин справи з дотриманням норм процесуального права.
Доводи касаційної скарги та зміст оскаржуваних судових рішень не дають підстав для висновку про те, що судами при розгляді справи були допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які відповідно до ст. ст. 338- 341 ЦПК України є підставами для скасування судових рішень.
Ураховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає за необхідне касаційну скаргу відхилити.
Керуючись ч. 3 ст. 332 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити.
Рішення Свалявського районного суду Закарпатської області від 3 жовтня 2012 року та ухвалу апеляційного суду Закарпатської області від 19 грудня 2012 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Колегія суддів: В.А. Черненко А.О. Лесько М.Є. Червинська