Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Ухвала
Іменем України
01 листопада 2017 року м . Київ
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого Широян Т. А.,
суддів: Матієк Т. В., Романець Л. А.,
розглянувши в судовому засіданні подання Апеляційного суду Сумської області про направлення кримінального провадження № 22014200000000051 щодо ОСОБА_1, обвинуваченого за ч. 3 ст. 109, ч. 1 ст. 110, ч. 1 ст. 258-3 КК України, з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів,
в с т а н о в и л а:
До Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у порядку ст. 34 КПК України надійшло подання Апеляційного суду Сумської області про направлення кримінального провадження щодо ОСОБА_1 із Зарічного районного суду м. Суми до іншого суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів.
У поданні зазначено, що вказане кримінальне провадження надійшло до Зарічного районного суду м. Суми з порушенням правил територіальної підсудності, оскільки ОСОБА_1 обвинувачується в участі у терористичній організації на території Луганської області.
Крім того, до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ надійшло клопотання прокурора відділу прокуратури Сумської області Болгова О. Ю., в якому він хоча і просить задовольнити подання апеляційного суду, проте вказує на необхідність розгляду цього кримінального провадження Зарічним районним судом м. Суми з метою забезпечення його швидкого розгляду, оскільки всі свідки, прокурори групи прокурорів та захисник проживають у м. Сумах.
Учасникам судового провадження повідомлено про час та місце розгляду подання, проте в судове засідання вони не з'явилися, що не перешкоджає його розгляду. Заперечень та клопотань про відкладення розгляду подання не надійшло.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши наведені у поданні доводи, дослідивши матеріали кримінального провадження, а також вивчивши клопотання прокурора, колегія суддів дійшла висновку, що подання не підлягає задоволенню на таких підставах.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 КПК України кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення.
Частиною першою ст. 34 цього Кодексу визначено перелік підстав для передачі кримінального провадження на розгляд іншого суду.
Разом із цим, абз. 6 вищезазначеної статті передбачено, що до початку судового розгляду у виняткових випадках кримінальне провадження з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків, а також у разі неможливості здійснювати відповідним судом правосуддя (зокрема, надзвичайні ситуації техногенного або природного характеру, епідемії, епізоотії, режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції).
Як убачається з наданих суду матеріалів кримінального провадження, до Зарічного районного суду м. Суми надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 22014200000000051 щодо ОСОБА_1, обвинуваченого за ч. 3 ст. 109, ч. 1 ст. 110, ч. 1 ст. 258-3 КК України.
Згідно з обвинувальним актом ОСОБА_1, проживаючи у м. Кадіївці (Стаханов) Луганської області, прийняв рішення про свою участь у терористичній організації "Луганська народна республіка" для чого вступив у лави озброєного підрозділу цієї організації "Козачого полку", а також виконував функції керівника учбово-тренувального центру так званих армії "Новоросії" і "Національної Козачої гвардії" з метою підготовки кадрів для збройного супротиву силам антитерористичної операції.
В той же час з матеріалів кримінального провадження видно, що спеціальне досудове розслідування здійснювалося слідчим відділом Управління служби безпеки України в Сумській області, процесуальне керівництво забезпечується прокуратурою Сумської області, усі свідки та захисник, який діє в інтересах обвинуваченого ОСОБА_1, проживають у м. Сумах, а потерпілих у цьому кримінальному провадженні немає.
З огляду на викладене, колегія суддів, на підставі положень абз. 6 ч. 1 ст. 34 КПК України, з метою забезпечення оперативності та ефективності вважає за необхідне повернути кримінальне провадження щодо ОСОБА_1 до Зарічного районного суду м. Суми для його розгляду по суті.
Таким чином, подання апеляційного суду слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 32, 34 КПК України, п. 6 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (1402-19) , колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
Подання Апеляційного суду Сумської області про направлення кримінального провадження № 22014200000000051 щодо ОСОБА_1, обвинуваченого за ч. 3 ст. 109, ч. 1 ст. 110, ч. 1 ст. 258-3 КК України, із Зарічного районного суду м. Суми до іншого суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення й оскарженню не підлягає.
С у д д і :
Т. А. Широян
Т. В. Матієк
Л. А. Романець