П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2009 року м.Київ
Судова палата у господарських справах 
Верховного Суду України у складі:
Головуючого: Барбари В.П.,
суддів:    Берднік І.С., Гуля В.С., Карпечкіна П.Ф.,
       Колесника П.І., Потильчака О.І., Черногуза Ф.Ф.,
       Шицького І.Б., Щотки С.О.,
розглянувши касаційну скаргу Фонду майна АР Крим на постанову Вищого господарського суду України від 16.12.2008 року у справі за заявою Євпаторійської об’єднаної державної податкової інспекції в АР Крим до відкритого акціонерного товариства "Євпаторійський м’ясокомбінат" про банкрутство,
в с т а н о в и л а :
У квітні 2004 року Євпаторійська об’єднана Державна податкова інспекція АР Крим звернулась до господарського суду АР Крим з заявою про визнання банкрутом ВАТ "Євпаторійський м’ясокомбінат" (далі – Банкрут, Боржник) у зв’язку з неспроможністю боржника погасити заборгованість по податкам перед бюджетом в розмірі 245963,39 грн.
Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 9 квітня 2004 року за заявою Євпаторійської об’єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим порушено провадження у справі про банкрутство відкритого акціонерного товариства (далі - ВАТ) "Євпаторійський м’ясокомбінат", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 13.01.2005 року, залишеною без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.05.2005 року та постановою Вищого господарського суду України (rs800731) від 07.02.2007 року, затверджено план санації боржника.
Постановою Верховного Суду України від 15.05.2007 року скасовано постанови Вищого господарського суду України від 07.02.2007 року, Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.05.2005 року та ухвалу господарського суду Автономної Республіки Крим від 13.01.2005 року, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постановою господарського суду АР Крим від 10-17.12.2007 року, залишеною без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 24.03.2008 року та постановою Вищого господарського суду України від 16.12.2008 року визнано боржника – ВАТ "Євпаторійський м’ясокомбінат" банкрутом та введено процедуру ліквідації банкрута.
12.02.2009 року Верховним Судом України за касаційною скаргою Фонду майна АР Крим порушено провадження з перегляду постанови Вищого господарського суду України від 16.12.2008 року. Скарга обгрунтована невідповідністю постанови Конституції України (254к/96-ВР) та неправильним застосуванням норм матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги і перевіривши матеріали справи, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Залишаючи без змін судові рішення у справі Вищий господарський суд України визнав правильним визнання ВАТ "Євпаторійський м’ясокомбінат" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
З таким погодитись не можна з наступних підстав.
Статтею 31 Закону України "Про власність" встановлено, що до державної власності в Україні належить загальнодержавна (республіканська) власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність).
Згідно зі ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, що належать державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідні органи державної влади.
За змістом ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування" АР Крим не входить до системи місцевого самоврядування, майно не є об’єктом права комунальної власності, а є державною власністю та згідно з вимогами ст. 138 Конституції України належить АР Крим і знаходиться у її віданні.
Господарськими судами встановлено, що в статутному фонді ВАТ "Євпаторійський м’ясокомбінат" пакет акцій, що належать Автономній Республіці Крим, складає 80,25%. Законом України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" (2864-14) (далі – Закон № 2864-III (2864-14) ) встановлено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків (далі - Підприємства), до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна.
Згідно ст 2. цього Закону під примусовою реалізацією майна підприємств розуміється відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності цими підприємствами, а також акцій (часток, паїв), що належать державі в майні інших господарських товариств і передані до статутних фондів цих підприємств, якщо таке відчуження здійснюється шляхом продажу майна в процесі провадження справи про банкрутство, визначеного статтями 22, 23, 24, 25, 26, 30, частиною одинадцятою статті 42, абзацом другим частини шостої статті 43 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" щодо визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і продажу майна підприємства.
Вказаним законом встановлено, що під час дії мораторію, відносно підприємств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків, в процесі розгляду справи про банкрутство ліквідаційна процедура не відкривається до вдосконалення механізму примусової реалізації майна, а продаж майна Банкрута можливий тільки у справах, де ліквідаційна процедура відкрита до набрання чинності Законом № 2864-III (2864-14) .
Внаслідок неправильного тлумачення вимог Закону № 2864-III (2864-14) господарські суди прийшли до помилкового висновку про наявність підстав визнання Боржника Банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
За таких обставин судові рішення у справі підлягають скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд.
Керуючись ст.ст. - 111-17 – - 111-19 Господарського процесуального кодексу України, Судова палата
п о с т а н о в и л а:
касаційну скаргу Фонду майна АР Крим задовольнити.
Постанову Вищого господарського суду України від 16.12.2008 року, постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 24.03.2008 року та постанову господарського суду АР Крим від 10-17.12.2007 року скасувати.
Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Головуючий:
В.П. Барбара
Судді:
І.С. Берднік В.С. Гуль П.Ф. Карпечкін П.І. Колесник О.І. Потильчак Ф.Ф. Черногуз І.Б. Шицький С.О. Щотка