Класифікація товарів у наборах,
призначених для роздрібного продажу, згідно з вимогами товарної номенклатури



Оптова партія імпортних товарів, що надходять на адресу українського підприємства, може складатися з товарів різних найменувань, упакованих у наборах для роздрібної торгівлі.
При митному оформленні ці товари (за певних умов) можуть декларуватись за одним десятизначним товарним кодом Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) незважаючи на те, що товари кожного окремого найменування належать до окремих товарних кодів. Умови для класифікації набору за одним товарним кодом регулюються вимогами товарної номенклатури.

Що є товарною номенклатурою та які її вимоги?

Оскільки існує потреба у розмежуванні великої кількості видів товарів, які перебувають у міжнародному товарообігу, необхідно мати впорядкований перелік цих товарів. Таким переліком є товарна номенклатура (ГС) (Harmonized Commodity Description and Coding System — HS) — систематизований перелік (класифікатор) товарів. Радою митної співпраці Всесвітньої Митної Організації у 1988 р. було запропоновано країнам, які приєдналися до Міжнародної Конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів (Брюссель, 14 червня 1983 р.), використовувати ГС. На сьогодні на базі ГС побудовано більшість товарних номенклатур. ГС як єдиний класифікатор товарів використовується у світовій торговій практиці понад 150 країн i відповідає потребам статистичних служб, митних органів, зовнішньоекономічної та комерційної діяльності.
Нині митні органи України для цілей класифікації (кодування) товарів при митному оформленні використовують товарну номенклатуру Митного тарифу України (далі — Митний тариф), затвердженого Законом України від 05.04.2001 р. № 2371-III «Про Митний тариф України» (далі — Закон № 2371-ІІІ). В основу товарної номенклатури Митного тарифу покладено УКТЗЕД, яка в свою чергу базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів (ГС).
Товарна номенклатура (як ГС так i Митного тарифу) має три невід’ємні складові:
основні правила інтерпретації класифікації товарів;
примітки до розділів та груп;
безпосередньо номенклатурна частина (текстовий опис товарів із зазначеним товарним кодом).
Згідно з першим правилом інтерпретації класифікації товарів для юридичних цілей класифікація товарів проводиться виходячи з найменувань товарних позицій i відповідних приміток до розділів чи груп.
Таким чином, якщо в текстовому описі певного коду товару йдеться про набір, призначений для роздрібної торгівлі, класифікація такого набору за одним товарним кодом не викликає ніяких труднощів. Наприклад, за товарним кодом 8206 00 00 00 класифікуються інструменти двох або більше назв товарних позицій 8202 — 8205* у наборах для роздрібної торгівлі. Тобто за цим товарним кодом класифікуються набори інструментів за умови, що вони представлені як для роздрібного продажу (наприклад, у пластмасовій коробці або металевому інструментальному ящику) та включають інструменти різних найменувань, кожен з яких окремо класифікується за кодами товарних позицій 8202 — 8205. Склад такого набору інструментів може бути різним. Наприклад, столярні інструменти у спеціальному дерев’яному ящику складаються з молотка, обценьок, ручної пили, рашпіля, рубанка, стамески, ручного дриля, склоріза, а набір інструментів для ремонту автомобіля у пластмасовому кейсі —
з ключів гайкових ручних, накидних муфт, викруток, плоскогубців. Якщо до такого набору включено інструменти або вироби інших товарних позицій (наприклад, мірна рулетка або мірна лінійка товарної позиції 9017), набір також буде класифікуватися за цим товарним кодом за умови, що ці інструменти або вироби не змінюють основного характеру (призначення) набору інструментів, тобто мають другорядне значення.
У товарній номенклатурі є примітки до певних розділів або груп, які обумовлюють класифікацію певних товарів у наборах для роздрібної торгівлі. Наприклад, згідно з приміткою 13 до розділу XI товарної номенклатури предмети одягу з текстильних матеріалів, що належать до різних товарних позицій, слід класифікувати за відповідними товарними позиціями, навіть якщо ці предмети подано у наборах для роздрібної торгівлі; згідно з приміткою 6 до групи 85 (диски, стрічки та інші носії інформації) за товарними позиціями 8523 або 8524 класифікуються за цими позиціями, навіть якщо вони упаковані разом з апаратами (механізмами), для яких призначені.
Таким чином, якщо для митного оформлення надається товар у наборі для роздрібної торгівлі, що складається з чоловічого костюму, сорочки, краватки та шкарпеток (всі предмети належать до різних товарних позицій), він не може класифікуватися за одним товарним кодом, оскільки зазначена примітка 13 до розділу XI обумовлює класифікацію цих товарів за передбаченими для них товарними позиціями.
У разі коли для конкретних товарів у наборі для роздрібної торгівлі в товарній номенклатурі відсутні текстовий опис та конкретна примітка до розділу або групи, для класифікації товарів застосовується правило 3 б Основних правил інтерпретації класифікації товарів, зазначених у ст. 1 Закону № 2371-III.
При застосуванні правила 3б термін «товари, які входять до набору роздрібної торгівлі» стосується товарів, які складаються не менше як з двох різних виробів, що на перший погляд (prima facie) класифікуються за різними товарними позиціями. Отже, застосовуючи це правило, шість виделок чи столових ножів не можуть розглядатися як набір.
Згідно з цим правилом товари у наборі повинні класифікуватись за кодом того товару, який надає їм основну відмітну ознаку в тій мірі, в якій може застосовуватися цей критерій.
Основна відмітна ознака (критерій) може визначатися за різними факторами залежно від виду товару. За відмітними ознаками визначається походження, об’єм, кількість, маса та вартість товару. Наприклад, столовий набір, який складається з підносу та піали з нержавіючої сталі (7323), кільця для серветки (7323), ложки з виделкою (8215) та упакований у картонну коробку, класифікується за позицією 7323, в яку входять декілька складових цього набору, що становлять найбільш дорогу його частину.
Набір для перукаря, що складається з електричної машинки для стрижки (товарна позиція 8510), гребінця (товарна позиція 9615), пари ножиць (товарна позиція 8213), щітки (товарна позиція 9603), які розміщені у шкіряний чохол (товарна позиція 4202), класифікується за товарною позицією 8510.
Креслярські набори, які складаються з лінійки (товарна позиція 9017), дискового калькулятора (товарна позиція 9017), транспортира (товарна позиція 9017), олівця (товарна позиція 9609), пристрою для заточування олівців (товарна позиція 8214), що розміщені у пластиковий пенал (товарна позиція 4202), класифікуються за товарною позицією 9017.
Щодо вищезазначених наборів класифікація проводиться за одним або кількома складовими товарів, що надають набору відмітну ознаку.
Зазначене правило не стосується товарів, що складаються з окремо упакованих складових частин, з’єднаних не обов’язково в одній загальній упаковці у певному кількісному співвідношенні.
Терміну товарної номенклатури «товари у наборах, призначені для роздрібного продажу» відповідають також набори, які складаються з різних харчових продуктів, що призначені для сумісного використання при приготуванні готової для вживання їжі.
Наприклад:
набір, що складається із сандвіча з м’ясом, з сиром або без нього (товарна позиція 1602), упакований із картопляними чіпсами, смаженими у фритюрі (товарна позиція 2004), класифікується за товарною позицією 1602;
набір, компоненти якого призначено для сумісного використання при приготуванні спагеті, містить пакет сирих спагеті (товарна позиція 1902), тертого сиру (товарна позиція 0406), маленьку консервну банку томатного соусу (товарна позиція 2103) та упакований у картонну коробку, класифікується за товарною позицією 1902.
Водночас набір продуктів, які упаковані разом та складаються з банки креветок (товарна позиція 1605), банки гусячої печінки (товарна позиція 1602), банки сиру (товарна позиція 0406), банки бекону в скибках (товарна позиція 1602) та банки ковбасок (товарна позиція 1601), або набір, який складається з пляшки горілки (товарна позиція 2208) та пляшки вина (товарна позиція 2204), не можуть класифікуватися за одним товарним кодом. У зазначених наборах, а також у подібних їм кожний продукт слід класифікувати окремо за відповідною товарною позицією. Якщо різні харчові продукти утворюють разом певну страву чи напій, то вони не вважаються набором у класифікації за однією товарною позицією.
Виходячи із зазначеного, при класифікації за одним кодом товару як набору для роздрібної торгівлі, наданого для цілей митного оформлення, необхідно встановити:
чи є текстовий опис до товарного коду з зазначенням «у наборі для роздрібної торгівлі»;
чи існує примітка до розділу або групи, яка обумовлює класифікацію товарів, з яких складається цей набір.
Крім того, повинні задовольнятися такі вимоги:
набори повинні складатися не менше як з двох виробів, що відносяться до різних товарних позицій;
набори повинні складатися з окремих виробів (товарів), упакованих разом, щоб задовольнити певну потребу (наприклад, товари для приготування їжі, стрижки волосся, малювання тощо);
товари в наборі мають бути упаковані так (у коробках, ящиках тощо), що вони не потребують перепакування при продажу покупцеві.
Для виконання зазначених вимог класифікаційний код таких наборів визначається за тими виробом або виробами, класифікованими за однією товарною позицією, які вказують на його призначення.

* Тут і далі по тексту наводяться чотирьохзначні цифрові коди товарних позицій товарної номенклатури без їх текстового опису. З текстовим описом зазначених товарних позицій, а також приміток до розділів і груп можна ознайомитися у Митному тарифі України (додаток до Закону № 2371-ІІІ).

Олександр ЯРАНЦЕВ,
співробітник Управління по організації боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Держмитслужби України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 42 ЛИСТОПАД 2002 року