ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
КОНСТИТУЦІЙНЕ ПОДАННЯ
( Розгляд конституційного подання припинено згідно з Ухвалою Конституційного Суду N 3-у/2009 (v003u710-09) від 03.02.2009 )
З мотивів невідповідності Конституції України (254к/96-ВР) Указом Президента України від 15 грудня 2008 року N 1160 (1160/2008) "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року N 1366-р" згідно з пунктом 15 частини першої статті 106 Конституції України (254к/96-ВР) зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року N 1366-р (1366-2008-р) "Про розміщення Одеських апеляційного та окружного адміністративних судів".
У зв'язку з цим та відповідно до пункту 15 частини першої статті 106, статті 150 Конституції України (254к/96-ВР) , статей 13, 40 Закону України "Про Конституційний Суд України" (422/96-ВР) звертаюсь до Конституційного Суду України для вирішення питання про конституційність зазначеного розпорядження (1366-2008-р) Кабінету Міністрів України, що на цей час не опубліковано.
Названим розпорядженням (1366-2008-р) Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Державної судової адміністрації України щодо розміщення Одеських апеляційного та окружного адміністративних судів у будівлях навчальних корпусів N 1 і 27 та приміщеннях корпусу N 3 колишнього Одеського інституту Сухопутних військ (військове містечко N 217) по Фонтанській дорозі, 14, у місті Одесі. Це рішення було прийнято без участі Міністерства оборони України.
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року N 1366-р (1366-2008-р) не відповідає Конституції України (254к/96-ВР) , виходячи з такого.
Як зауважив Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 28 січня 2003 року N 2-рп/2003 (v002p710-03) у справі про повноваження Президента України реорганізовувати центральні органи виконавчої влади, Конституція України (254к/96-ВР) визначає засади та механізм здійснення державної влади; органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України (частина друга статті 19 Конституції України (254к/96-ВР) ) ; нормативно-правові акти повинні прийматися на основі Конституції України (254к/96-ВР) і відповідати їй (частина друга статті 8 Конституції України (254к/96-ВР) ) .Конституція України (254к/96-ВР) наділяє Кабінет Міністрів України повноваженням здійснювати управління об'єктами державної власності відповідно до закону (пункт 5 статті 116 (254к/96-ВР) ) .
Законами, що визначають правові основи управління об'єктами державної власності, військовим майном, є Закони України "Про управління об'єктами державної власності" (185-16) , "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" (1075-14) , "Про оборону України" (1932-12) , відповідно до яких управління військовим майном здійснюється центральним органом виконавчої влади - Міністерством оборони України.
Виходячи з принципів верховенства права, найвищої юридичної сили Конституції України (254к/96-ВР) , Конституційний Суд України виклав правову позицію, за якою "Україна є правовою державою (стаття 1 Конституції України (254к/96-ВР) ) , а в правовій державі існує сувора ієрархія нормативних актів, відповідно до якої постанови та інші рішення органів виконавчої влади мають підзаконний характер і не повинні викривляти сутність і зміст законів" (Рішення Конституційного Суду України від 19 червня 2001 року N 9-рп/2001 (v009p710-01) у справі щодо стажу наукової роботи).
За таких обставин, вирішивши розпорядженням N 1366-р (1366-2008-р) питання управління військовим майном без участі Міністерства оборони України, Кабінет Міністрів України діяв у спосіб, що не передбачений ні Основним Законом (254к/96-ВР) держави, ні чинними Законами України "Про управління об'єктами державної власності" (185-16) , "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" (1075-14) , "Про оборону України" (1932-12) , і порушив вимоги пункту 5 статті 116 Конституції України (254к/96-ВР) , а також частини другої статті 19, частини третьої статті 113 Конституції України (254к/96-ВР) , які зобов'язують Кабінет Міністрів України керуватися у своїй діяльності, зокрема, Конституцією (254к/96-ВР) та законами України і за частиною третьою статті 8 Основного Закону (254к/96-ВР) держави є нормами прямої дії.
Ураховуючи викладене, прошу Конституційний Суд України розглянути питання щодо конституційності розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року N 1366-р (1366-2008-р) "Про розміщення Одеських апеляційного та окружного адміністративних судів".
Брати участь у конституційному провадженні за цим поданням уповноважено заступника Глави Секретаріату Президента України - Представника Президента України у Конституційному Суді України М.Ставнійчук.
Президент України
В.ЮЩЕНКО
м. Київ, 15 грудня 2008 року
(Джерело - Офіційне Інтернет-представництво Президента України)