Відповідно до статті 99 Конституції України, статей 7, 15, 42, 55, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 66, 67, 71 Закону України "Про банки і банківську діяльність", пункту 17 розділу I Положення про екстрену підтримку Національним банком України ліквідності банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 грудня 2016 року N 411 (зі змінами), з метою сприяння фінансовій стабільності банків, у тому числі стабільності фінансової системи України, Правління Національного банку України вирішило:
1. Затвердити Технічний порядок взаємодії Національного банку України та банків під час екстреної підтримки ліквідності банків, що додається.
2. Департаменту управління ризиками (Будник І. М.) протягом місяця з дня набрання чинності цим рішенням розробити зразок договору про проведення суб'єктом оціночної діяльності незалежної оцінки майна (далі - договір). Надавати за запитом банків та/або суб'єктів оціночної діяльності зразок договору.
3. Департаменту супроводження кредитів (Лойченко Т. Ю.) протягом місяця з дня набрання чинності цим рішенням розробити із зазначенням структури, порядку заповнення та подання такі форми надання інформації:
1) форму подання фінансової моделі розвитку банку;
2) форму подання прогнозу грошових потоків банку;
3) форму щомісячного подання інформації, визначеної в пункті 66 розділу IX Положення про екстрену підтримку Національним банком України ліквідності банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 грудня 2016 року N 411 (зі змінами);
4) форму щотижневого подання прогнозу грошових потоків банку;
5) форму щоденного надання інформації про фактичні грошові потоки банку.
Доводити до відома банків визначені в пункті 3 цього рішення форми.
4. Департаменту відкритих ринків (Пономаренко С. В.) довести зміст цього рішення до відома банків України для використання в роботі.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника Голови Національного банку України Чурія О. Є.
6. Рішення набирає чинності з дня його підписання.
В. о. Голови | Я. В. Смолій |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Правління Національного банку України
28 березня 2017 року N 182-рш
1. Цей Технічний порядок розроблено відповідно до Положення про екстрену підтримку Національним банком України ліквідності банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 грудня 2016 року N 411 (зі змінами) (далі - Положення), з метою врегулювання взаємодії Національного банку України (далі - Національний банк) та банків під час здійснення заходів із надання Національним банком кредитів банкам для екстреної підтримки їх ліквідності [визначення майна/гарантій, що забезпечуватиме(уть) виконання зобов'язань за кредитом, та оцінка такого майна; укладення генерального договору щодо екстреної підтримки ліквідності (далі - генеральний договір); укладення кредитного договору, договорів застави/іпотеки/поруки; надання траншів], зміни умов кредитного договору, контролю за виконанням умов кредитного договору, генерального договору і договорів застави/іпотеки/поруки.
2. Терміни, які вживаються в цьому Технічному порядку, застосовуються в значеннях, визначених у нормативно-правових актах Національного банку.
3. Національний банк установлює порядок взаємодії підрозділів Національного банку під час екстреної підтримки ліквідності банків окремими розпорядчими актами Національного банку.
4. Зразки кредитного договору, договорів застави/іпотеки/поруки затверджуються розпорядчим актом Національного банку.
5. Договори застави цінних паперів, банківських металів, майнових прав за кредитними договорами укладаються в простій письмовій формі, без нотаріального посвідчення.
6. Банк, майновий поручитель, поручитель надають документи, інформацію, письмові повідомлення, що пов'язані зі здійсненням Національним банком екстреної підтримки ліквідності банку, до Департаменту супроводження кредитів, якщо інше не передбачено Положенням, цим Технічним порядком, умовами генерального договору та/або кредитного договору, договору застави/іпотеки/поруки.
7. Банк подає клопотання про укладення генерального договору відповідно до пункту 18 розділу II Положення до Департаменту супроводження кредитів.
8. Департамент супроводження кредитів у порядку, визначеному розпорядчими актами Національного банку, готує, надає банку письмове повідомлення про можливість/неможливість подання ним документів, визначених у пункті 34 розділу IV Положення.
9. Національний банк приймає у забезпечення виконання зобов'язань за кредитом майно та гарантії, перелік, вимоги та порядок врахування якого(их) визначені в додатку 1 до Положення, з урахуванням вимог розділу III цього Технічного порядку.
10. Національний банк має право відмовити в прийнятті в забезпечення виконання зобов'язань банку за кредитом майна, яке є неліквідним, а також майнових прав за укладеним банком кредитним договором з юридичною або фізичною особою, якщо Національний банк установить, що така юридична або фізична особа не спроможна забезпечити в повному обсязі виконання зобов'язань перед банком за кредитним договором у встановлений у ньому строк та/або що ринкова вартість предметів іпотеки, які забезпечують виконання зобов'язань за кредитними договорами, укладеними банком-позичальником з юридичними особами та/або фізичними особами-підприємцями, є завищеною.
11. Національний банк не приймає у заставу майнові права за кредитними договорами, визначені в рядках 8, 9 таблиці додатка 1 до Положення, якщо предмет іпотеки, що забезпечує виконання зобов'язань за таким кредитним договором обтяжений будь-яким іншим зобов'язанням, у тому числі за будь-яким іншим кредитним договором.
12. Банк відповідно до пункту 22 розділу III Положення подає до Департаменту управління ризиками звернення про погодження суб'єкта оціночної діяльності (далі - СОД) та документи, які підтверджують відповідність обраного банком СОД критеріям, що визначені в додатку 2 до Положення. Перелік документів, що подаються банком для перевірки відповідності суб'єкта оціночної діяльності, установленим Національним банком України критеріям, визначений у додатку 1 до цього Технічного порядку.
13. Департамент управління ризиками здійснює перевірку відповідності СОД установленим критеріям, про результати якої повідомляє банк та Департамент супроводження кредитів.
14. Департамент управління ризиками надає за запитом банку та/або СОД зразок договору на проведення незалежної оцінки майна.
15. Банк подає до Департаменту супроводження кредитів клопотання про укладення договору про проведення незалежної оцінки майна та підписаний з банком та СОД договір (у трьох примірниках).
16. Договір про проведення незалежної оцінки майна є укладеним після його підписання всіма сторонами, включаючи Національний банк.
17. СОД на підставі укладеного договору здійснює незалежну оцінку майна, що пропонується в забезпечення зобов'язань за кредитом.
18. Документом, що підтверджує прийняття Національним банком звіту про оцінку майна, є акт про приймання-передавання звіту про оцінку майна, підписаний усіма сторонами договору про проведення незалежної оцінки майна. Звіт про оцінку майна має відповідати вимогам законодавства України та нормативно-правових актів з оцінки майна.
19. Якщо один предмет застави/іпотеки забезпечує виконання зобов'язань за кількома кредитними договорами, то розподіл його вартості здійснюється пропорційно розміру заборгованості за кожною кредитною операцією.
20. Якщо зобов'язання банку за кредитом забезпечуються майновими правами, визначеними в рядку 9 таблиці додатка 1 до Положення, то виконання зобов'язань за кредитним договором вважається в повному обсязі забезпеченим іпотекою, якщо ринкова вартість предмета іпотеки (без податку на додану вартість) з урахуванням коефіцієнтів ліквідності забезпечення, визначених відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями, перевищує або дорівнює сумі балансової вартості кредиту, не скоригованої на суму сформованого резерву, дисконту та/або премії.
21. Банк подає до Департаменту супроводження кредитів документи, визначені в пункті 34 розділу IV Положення, у тому числі згідно з підпунктом 1 пункту 34 розділу IV Положення такі документи за окремими видами застави:
1) повідомлення-підтвердження гаранта щодо можливості надання гарантії для забезпечення виконання банком зобов'язань за кредитом - у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом гарантією;
2) виписку про стан рахунку в цінних паперах щодо наявності у власності банку / майнового поручителя цінних паперів, засвідчену підписом керівника або іншої уповноваженої особи та відбитком печатки депозитарної установи, - у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом цінними паперами;
3) підтвердження від банку, засвідчене підписом керівника (особи, яка виконує його обов'язки) та відбитком печатки банку, щодо наявності не обтяжених зобов'язаннями банківських металів - у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом банківськими металами у стандартних або мірних зливках;
4) документи, що підтверджують правовий статус земельної ділянки, на якій розташоване нерухоме майно, яке пропонується для забезпечення виконання зобов'язань за кредитом, - у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом нерухомим майном.
Якщо нерухоме майно, що передається в іпотеку, розташоване на земельній ділянці, яка належить іпотекодавцю на праві власності, то таке нерухоме майно підлягає передаванню в іпотеку разом із земельною ділянкою, на якій воно розташоване.
Якщо ця земельна ділянка чи її частина належить іншій особі та була передана іпотекодавцю в оренду чи користування, то іпотекодавець надає копії документів про умови оренди цієї земельної ділянки чи користування нею, а також копії квитанції чи інших платіжних документів щодо сплати земельного податку чи орендної плати за земельну ділянку чи її частину;
5) завірені підписом уповноваженої особи та відбитком печатки банку копії кредитних договорів, укладених банком з юридичними особами та/або фізичними особами-підприємцями (боржниками), і всіх додаткових договорів до них, договорів іпотеки, що забезпечують виконання зобов'язань за кредитними договорами, та всіх додаткових договорів до них, документів, що містяться у кредитних справах боржників, згідно з переліком документів, що містяться у кредитних справах юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (боржників), які подаються банком у разі застави майнових прав (далі - документи), визначеним у додатку 2 до цього Технічного порядку, а також реєстр укладених банком кредитних договорів з юридичними та/або фізичними особами, майнові права за якими пропонуються в заставу Національному банку України (далі - реєстр), за формою, визначеною в додатку 3 до цього Технічного порядку (на паперовому носії та в електронній формі), документи, що свідчать про обтяження банком заставленого майна, те, що немає інших обтяжень цього майна, та його державну реєстрацію відповідно до вимог законодавства України (станом на дату укладання договорів іпотеки та на дату подання банком документів до Національного банку) - у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом майновими правами, визначеними в рядку 8 таблиці додатка 1 до Положення;
6) реєстр (в електронній формі) за формою, визначеною в додатку 3 до цього Технічного порядку, із супровідним листом, підписаним головою правління банку, що містить запевнення про відповідність майнових прав вимогам, визначеним у додатку 1 до Положення, інформацію щодо портфеля аналогічних за характеристиками кредитів станом на перше число кожного з останніх 12 календарних місяців (на паперовому носії та в електронному вигляді), а саме: кількість кредитів, загальна сума заборгованості за ними, загальна сума кредитних лімітів з урахуванням зобов'язань з кредитування, загальна сума сформованих резервів, сума простроченої заборгованості з розподілом за кількістю днів прострочення (1 - 7 днів, 8 - 30 днів, 31 - 90 днів, 91 - 180 днів, 181 - 365 днів, більше 365 днів), матриці міграції або коефіцієнти переходу заборгованості до іншої категорії за кількістю днів прострочення (без прострочення, 1 - 7 днів, 8 - 30 днів, 31 - 90 днів, 91 - 180 днів, 181 - 365 днів, більше 365 днів), загальна сума списаної за попередній місяць заборгованості - у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом майновими правами, визначеними в рядках 9, 10 таблиці додатка 1 до Положення.
22. Банк подає фінансову модель розвитку банку на паперовому носії та в електронному вигляді за формою, що надається Департаментом супроводження кредитів.
Банк разом з фінансовою моделлю розвитку банку подає, зокрема, документи, що підтверджують право власності на активи, вартість активів, величину грошових потоків афілійованих з банком осіб, якщо прогнозний обсяг надходжень від таких активів та/або потоків становить п'ять або більше відсотків від загального прогнозного обсягу грошових надходжень банку за відповідний період.
23. Департамент супроводження кредитів відповідно до пункту 36 розділу IV Положення надсилає в разі потреби запит до банку щодо отримання додаткової інформації та/або документів, а у випадках, визначених пунктом 35 розділу IV Положення, повертає банку пакет документів із супровідним листом.
24. Департамент супроводження кредитів забезпечує доведення до відома банку рішення Правління Національного банку про укладення / відмову в укладенні генерального договору.
25. Департамент супроводження кредитів забезпечує укладення генерального договору не пізніше наступного робочого дня після прийняття Правлінням Національного банку рішення про його укладення та отримання від банку необхідних для його укладення документів.
26. Зразок генерального договору затверджується розпорядчим актом Національного банку.
V. Укладення кредитного договору та договорів застави/іпотеки/поруки
27. Банк у разі фактичної потреби в отриманні кредиту для екстреної підтримки ліквідності подає до Департаменту супроводження кредитів документи, що визначені пунктом 41 розділу V Положення, у тому числі згідно з підпунктом 1 пункту 34 розділу IV Положення такі документи за окремими видами застави:
1) виписку про стан рахунку в цінних паперах щодо наявності у власності банку / майнового поручителя цінних паперів, засвідчену підписом керівника або іншої уповноваженої особи та відбитком печатки депозитарної установи, - у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом цінними паперами;
2) повідомлення-підтвердження від Державної скарбниці України, засвідчене підписом керівника (особи, яка виконує його обов'язки) та відбитком печатки Державної скарбниці України, про перебування банківських металів банку-позичальника на відповідальному зберіганні в Національному банку - у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом банківськими металами у стандартних або мірних зливках;
3) документи, що підтверджують передавання в іпотеку нерухомого майна разом із земельною ділянкою, яка належить іпотекодавцю на праві власності і на якій розташоване таке нерухоме майно, - у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом нерухомим майном.
Якщо ця земельна ділянка чи її частина належить іншій особі та була передана іпотекодавцю в оренду чи користування, то іпотекодавець надає копії документів про умови оренди цієї земельної ділянки чи користування нею, а також копії квитанції чи інших платіжних документів щодо сплати земельного податку чи орендної плати за земельну ділянку чи її частину.
4) нотаріально посвідчені копії кредитних договорів, укладених банком з юридичними та/або фізичними особами-підприємцями (боржниками), та всіх додаткових договорів до них, договорів іпотеки, що забезпечують виконання зобов'язань за кредитними договорами, та всіх додаткових договорів до них; завірені підписом уповноваженої особи та відбитком печатки банку копії документів згідно з переліком, визначеним у додатку 2 до цього Технічного порядку; реєстр за формою, визначеною в додатку 3 до цього Технічного порядку (на паперовому носії та в електронній формі); документи, що свідчать про обтяження банком заставленого майна, те, що немає інших обтяжень цього майна, та його державну реєстрацію відповідно до вимог законодавства України (станом на дату укладання договорів іпотеки та на дату подання банком документів до Національного банку) - у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом майновими правами, визначеними в рядку 8 таблиці додатка 1 до Положення. Документи, які були надані Національному банку згідно з підпунктом 5 пункту 21 розділу IV цього Технічного порядку, повторно банком не надаються;
5) реєстр, за формою, визначеною в додатку 3 до цього Технічного порядку, із супровідним листом, підписаним головою правління банку, що містить запевнення про відповідність майнових прав вимогам, визначеним у додатку 1 до Положення, інформацію щодо портфеля аналогічних за характеристиками кредитів станом на перше число кожного з останніх 12 календарних місяців (на паперовому носії та в електронному вигляді), а саме: кількість кредитів, загальна сума заборгованості за ними, загальна сума кредитних лімітів з урахуванням зобов'язань з кредитування, загальна сума сформованих резервів, сума простроченої заборгованості з розподілом за кількістю днів прострочення (1 - 7 днів, 8 - 30 днів, 31 - 90 днів, 91 - 180 днів, 181 - 365 днів, більше 365 днів), матриці міграції або коефіцієнти переходу заборгованості до іншої категорії за кількістю днів прострочення (без прострочення, 1 - 7 днів, 8 - 30 днів, 31 - 90 днів, 91 - 180 днів, 181 - 365 днів, більше 365 днів), загальна сума списаної за попередній місяць заборгованості - у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом майновими правами, визначеними в рядках 9, 10 таблиці додатка 1 до Положення.
28. Банк подає прогноз грошових потоків банку на паперовому носії та в електронному вигляді за формою, яка надається Департаментом супроводження кредитів.
Банк разом з фінансовою моделлю розвитку банку і прогнозом грошових потоків подає, зокрема, документи, що підтверджують право власності на активи, вартість активів, величину грошових потоків афілійованих з банком осіб, якщо прогнозний обсяг надходжень від таких активів та/або потоків становить п'ять або більше відсотків від загального прогнозного обсягу грошових надходжень банку за відповідний період.
29. Департамент супроводження кредитів у разі потреби надсилає запит до банку щодо отримання додаткової інформації та/або документів згідно з пунктом 43 розділу V Положення, а у випадках, визначених пунктом 42 розділу V Положення, повертає банку пакет документів із супровідним листом.
30. У разі встановлення за результатами розгляду документів банку необхідності в здійсненні інспекційної перевірки така інспекційна перевірка здійснюється з урахуванням загальних підходів до інспектування, визначених нормативно-правовими та розпорядчими актами Національного банку з питань інспектування банків.
31. Голова правління банку може бути запрошений на засідання Правління Національного банку, на якому розглядатиметься питання про надання кредиту.
32. Департамент супроводження кредитів повідомляє банку рішення Правління Національного банку про надання чи відмову в наданні кредиту не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення.
33. Департамент супроводження кредитів подає банку проекти кредитного договору та договорів застави/іпотеки/поруки протягом двох робочих днів після прийняття Правлінням Національного банку рішення про надання кредиту та отримання від банку, майнового(их) поручителя(ів), поручителя(ів) документів, необхідних для укладання зазначених договорів.
За наявності обґрунтованих причин (наприклад, великої кількості предметів застави/іпотеки) за рішенням керівника Департаменту супроводження кредитів або заступника Голови Національного банку, який згідно з розподілом функціональних обов'язків організовує роботу, що пов'язана з регулюванням грошово-кредитного та валютного ринків, зазначений строк може бути продовжено.
Договори укладаються відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України, іншого законодавства України, умов, визначених Положенням, рішенням Правління Національного банку про надання банку кредиту.
34. Департамент супроводження кредитів одночасно з укладенням договору іпотеки отримує від банку / майнового поручителя оригінали документів, що підтверджують право власності банку / майнового поручителя на передане Національному банку в іпотеку майно.
35. Банк подає до Департаменту супроводження кредитів заяву на отримання траншу відповідно до пункту 49 розділу VI Положення.
36. Надання банку траншу здійснюється відповідно до розділу VI Положення та за таких умов, що мають передбачатися в генеральному або кредитному договорі:
1) у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом гарантією перший транш надається за умови отримання Національним банком гарантії, що забезпечує виконання зобов'язань банку за генеральним та кредитним договорами, у тому числі щодо погашення всієї суми заборгованості за кредитом, сплати процентів за користування ним, виконання інших грошових зобов'язань, передбачених умовами генерального та кредитного договорів. Строк дії гарантії повинен перевищувати строк користування будь-яким траншем не менше ніж на п'ять робочих днів;
2) у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом цінними паперами перший транш надається за умови отримання від банку документа про здійснення депозитарною установою, що обслуговує банк, обтяження таких цінних паперів зобов'язаннями на користь Національного банку, засвідченого підписом керівника або іншої уповноваженої особи та відбитком печатки депозитарної установи. Строк погашення таких цінних паперів має наставати не раніше ніж через п'ять робочих днів після закінчення строку користування відповідним траншем;
3) у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом банківськими металами у стандартних або мірних зливках перший транш надається за умови отримання від Державної скарбниці України повідомлення щодо відображення за відповідним позабалансовим рахунком відповідної кількості банківських металів банку як таких, що прийняті на відповідальне зберігання та є забезпеченням виконання зобов'язань за кредитним договором;
4) у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом нерухомим майном перший транш надається за умови отримання від банку / майнового поручителя копії договору страхування предмета іпотеки на користь Національного банку від ризиків випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування зі строком дії не менше ніж на строк користування кредитом та документа, що підтверджує сплату страхового платежу;
5) у разі забезпечення виконання зобов'язань за кредитом майновими правами за укладеними банком-позичальником кредитними договорами з юридичними та/або фізичними особами останній день користування відповідним траншем не може бути пізніше ніж останній день строку користування кредитом згідно з будь-яким кредитним договором, майнові права за яким надані в заставу Національному банку для забезпечення виконання зобов'язань за таким траншем.
37. Для зміни умов кредитного договору банк подає документи, визначені в пунктах 58 - 60 розділу VIII Положення, до Департаменту супроводження кредитів.
38. Банк у клопотанні про продовження строку користування кредитом зазначає про те, що заставлене майно залишається незмінним, якщо на час подання банком такого клопотання предмет застави/іпотеки відповідає вимогам Положення і банк не має наміру його замінювати.
39. Порядок прийняття звіту про оцінку майна в роботу для прийняття рішення щодо зміни умов кредитного договору визначений у розділі III цього Технічного порядку.
40. Департамент супроводження кредитів у разі потреби надсилає запит до банку щодо отримання додаткової інформації та/або документів згідно з пунктом 61 розділу VIII Положення.
41. У разі невідповідності поданих банком документів вимогам законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку з питань екстреної підтримки ліквідності банків, або подання банком неповного пакета документів чи недостовірної інформації Департамент супроводження кредитів залишає без розгляду клопотання і документи банку про зміну умов кредитного договору та повертає банку пакет документів із супровідним листом.
42. Рішення про зміну умов кредитного договору приймається з урахуванням результатів інспекційної перевірки банку, проведеної протягом строку дії кредитного договору (у разі її проведення) з урахуванням загальних підходів до інспектування, визначених нормативно-правовими та розпорядчими актами Національного банку з питань інспектування банків.
43. Голова правління банку може бути запрошений на засідання Правління Національного банку, на якому розглядатиметься питання про зміну умов кредитного договору.
44. Департамент супроводження кредитів повідомляє банку рішення Правління Національного банку про зміну умов кредитного договору чи відмову в зміні умов кредитного договору не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення.
45. Департамент супроводження кредитів надає банку проекти договорів про внесення змін до кредитного договору, договорів застави/іпотеки/поруки або нових договорів застави/іпотеки/поруки протягом двох робочих днів після прийняття Правлінням Національного банку рішення про зміну умов кредитного договору та отримання від банку документів, необхідних для укладення зазначених договорів.
За наявності обґрунтованих причин (наприклад, великої кількості предметів застави/іпотеки), за рішенням керівника Департаменту супроводження кредитів або заступника Голови Національного банку, який згідно з розподілом функціональних обов'язків організовує роботу, що пов'язана з регулюванням грошово-кредитного та валютного ринків, зазначений строк може бути продовжено.
46. Договори укладаються відповідно до вимог Цивільного та Господарського кодексів України, законодавства України, умов, визначених Положенням, рішенням Правління Національного банку про зміну умов кредитного договору.
47. Департамент супроводження кредитів одночасно з укладенням нового договору іпотеки отримує від банку / майнового поручителя оригінали документів, що підтверджують право власності банку / майнового поручителя на передане Національному банку в іпотеку майно.
48. Банк подає в електронному вигляді до Департаменту супроводження кредитів за формами, які надаються Департаментом супроводження кредитів:
1) інформацію, визначену в пункті 66 розділу IX Положення (подається банком щомісяця);
2) прогноз грошових потоків банку (подається банком щотижня);
3) інформацію про фактичні грошові потоки банку (подається банком щоденно).
49. Департамент супроводження кредитів у разі потреби надсилає запит до банку щодо отримання додаткової інформації та/або документів згідно з пунктом 67 розділу VIII Положення.
Департамент супроводження кредитів має право вимагати від банку пояснення причин невиконання умов кредитного договору, генерального договору, договору застави/іпотеки/поруки, недотримання встановлених Національним банком обмежень і вимог щодо його діяльності, відхилення фактичних результатів діяльності банку від прогнозних показників згідно з фінансовою моделлю розвитку банку.
50. Інспекційна перевірка банку, передбачена пунктом 68 розділу IX Положення, здійснюється до укладення договору застави або у строк до 30 днів з дати його укладення, а також у разі потреби протягом строку дії кредитного договору.
51. У разі встановлення порушення банком / майновим поручителем / поручителем умов кредитного договору, договору застави/іпотеки/поруки (у тому числі за результатами інспекційної перевірки) та застосування Національним банком штрафу за таке порушення Департамент супроводження кредитів надсилає банку / майновому поручителю / поручителю письмову вимогу щодо сплати штрафу в розмірі, визначеному в кредитному договорі, договорі застави/іпотеки/поруки, у встановлені в такій вимозі строки.
Розміри штрафів, які мають бути передбачені в генеральному договорі, договорі застави/іпотеки/поруки, визначені в додатку 4 до цього Технічного порядку.
У разі несплати банком штрафу в строк, установлений у письмовій вимозі Національного банку, сума штрафу підлягає списанню у безспірному порядку з рахунків банку відповідно до статті 73 Закону України "Про Національний банк України".
Сплата штрафу не звільняє позичальника, майнового поручителя, поручителя від виконання зобов'язань за кредитним договором, договором іпотеки/застави/поруки.
Застосування штрафу не обмежує право Національного банку вживати інших заходів, передбачених законодавством та умовами укладених договорів, у разі порушення умов кредитного договору, договору іпотеки/застави/поруки.
52. У разі встановлення за результатами контролю фактів, визначених у пункті 71 розділу IX Положення, та прийняття Правлінням Національного банку рішення вимагати дострокового виконання зобов'язань банку за кредитним договором та/або генеральним договором Департамент супроводження кредитів надсилає банку письмову вимогу про дострокове виконання банком зобов'язань за кредитним договором та/або генеральним договором на умовах та у строки, передбачені цією вимогою.
53. У разі невиконання або неналежного виконання банком зобов'язань, передбачених генеральним та/або кредитним договором, щодо повернення кредиту та сплати процентів за користування ним (у тому числі дострокового за вимогою Національного банку):
1) заборгованість відображається за рахунками з обліку простроченої заборгованості та/або прострочених нарахованих доходів (у перший робочий день, що настає за днем закінчення строку виконання зобов'язань згідно з умовами генерального та/або кредитного договору чи вимоги Національного банку щодо дострокового виконання банком зобов'язань за кредитним договором);
2) нарахування пені здійснюється з наступного календарного дня, що настає за днем невиконання банком зобов'язань за укладеним кредитним та/або генеральним договором.
Нарахування пені припиняється на наступний день після виконання простроченого зобов'язання / списання заборгованості в повному обсязі або через шість місяців із дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
54. Департамент супроводження кредитів не пізніше наступного робочого дня після віднесення заборгованості банку на рахунки з обліку простроченої заборгованості та/або прострочених нарахованих доходів, надсилає банку вимогу Національного банку про необхідність не пізніше наступного робочого дня після отримання вимоги сплатити прострочену заборгованість за кредитним договором.
55. У разі невиконання банком вимоги Національного банку щодо сплати простроченої заборгованості у строки, визначені в пункті 54 розділу VIII цього Технічного порядку, сума простроченої заборгованості за рішенням Правління Національного банку підлягає списанню у безспірному порядку відповідно до статті 73 Закону України "Про Національний банк України".
56. У разі прийняття Правлінням Національного банку рішення про списання заборгованості, за якою настав строк погашення, у безспірному порядку з кореспондентського рахунку банку-боржника, який відкрито в іншому банку, Департамент супроводження кредитів забезпечує надсилання банку, в якому відкрито кореспондентський рахунок банку-боржника, вимоги Національного банку щодо здійснення списання заборгованості з цього рахунку в безспірному порядку.
57. Ужиття Національним банком заходів щодо задоволення вимог за кредитом за рахунок відчуження заставленого майна, набуття його у власність або отримання коштів від погашення/стягнення за гарантією/порукою/предметом застави не виключає можливості списання заборгованості в безспірному порядку з рахунків банку до задоволення в повному обсязі вимог Національного банку, у тому числі в разі нестачі коштів, одержаних від реалізації та/або переведення у власність майна / майнових прав для погашення заборгованості банку.
58. Банк у разі дострокового повернення кредиту та/або сплати процентів не пізніше ніж за один робочий день до дня дострокового повернення коштів повідомляє про це Департамент супроводження кредитів, Операційний департамент із зазначенням строку перерахування коштів.
59. Після повного погашення заборгованості за кредитом Департамент супроводження кредитів забезпечує зняття обтяжень на предмети застави/іпотеки в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна та/або Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, розблокування цінних паперів згідно з вимогами законодавства, повернення банку / майновому поручителю оригіналів документів, що підтверджують право власності банку / майнового поручителя на передане Національному банку в іпотеку майно.
Директор Департаменту | С. В. Пономаренко |
Директор Департаменту | Т. Ю. Лойченко |
ПОГОДЖЕНО: |
|
Заступник Голови | О. Є. Чурій |
Додаток 1
до Технічного порядку взаємодії Національного банку України та банків під час екстреної підтримки ліквідності банків
(пункт 12 розділу III)
1. Копія сертифіката суб'єкта оціночної діяльності.
2. Копія ліцензії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на проведення оцінки землі (за наявності).
3. Копії кваліфікаційних свідоцтв оцінювачів (сертифікатів), що здійснюватимуть оцінку/моніторинг майна із посвідченнями про підвищення кваліфікації.
4. Копії свідоцтв Фонду державного майна України про реєстрацію оцінювачів у Державному реєстрі оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності.
5. Копії установчих документів суб'єкта оціночної діяльності (статут, установчий договір зі змінами) - за наявності.
6. Копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта оціночної діяльності.
7. Штатний розпис суб'єкта оціночної діяльності [інформація має підтверджувати відповідність суб'єкта оціночної діяльності вимогам додатка 2 до Положення про екстрену підтримку Національним банком України ліквідності банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 грудня 2016 року N 411 (зі змінами)].
8. Копії договорів про проведення оцінки майна / майнових прав з метою передавання в заставу/іпотеку та актів про виконані роботи згідно із зазначеними договорами за останні п'ять років (п'ять вибірково).
9. Зразки підписів працівників компанії, що здійснюватимуть оцінку/моніторинг майна, завірені підписом керівника та відбитком печатки суб'єкта оціночної діяльності.
10. Документ/копія документа, у якому зазначена вартість послуг суб'єкта оціночної діяльності за напрямами оцінки майна, щодо яких дозволена практична діяльність, засвідчений(на) підписом керівника та відбитком печатки суб'єкта оціночної діяльності.
Додаток 2
до Технічного порядку взаємодії Національного банку України та банків під час екстреної підтримки ліквідності банків
(підпункт 5 пункту 21 розділу IV)
Якщо в заставу Національному банку України пропонуються майнові права за укладеними банком-позичальником кредитними договорами з юридичними особами та/або фізичними особами-підприємцями (боржниками), виконання зобов'язань за якими в повному обсязі забезпечене іпотекою, банк подає до Національного банку України копії таких документів, що містяться в кредитних справах боржників:
1. Установчі та реєстраційні документи боржника, у тому числі:
1) установчі та реєстраційні документи (для юридичних осіб);
2) копії відповідних сторінок паспорта та довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб) або серії та номера паспорта для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку в паспорті;
3) інформація щодо юридичної структури боржника/групи (для юридичних осіб) із зазначенням часток володіння (зазначаються компанії, які не пов'язані юридично, але входять до групи, пов'язані за бізнес-моделлю та/або контролюються кінцевим бенефіціаром; зазначаються роль кожного учасника групи, схема товарно-грошових потоків; зазначається реальний власник / зазначаються реальні власники; роль боржника в групі і в схемі товарно-грошових потоків).
2. Інформація, надана боржником та документально підтверджена іншими банками, про:
1) борг боржника з визначенням основних умов договору про надання кредиту (сума за договором, строк, залишок боргу, вид забезпечення за кредитом тощо);
2) наявність простроченої заборгованості.
3. Інформація про стан виконання зобов'язань боржника перед банком за попередніми договорами, кредитну історію (за наявності).
4. Аудиторський висновок про фінансовий стан боржника (за наявності).
5. Висновок уповноважених фахівців банку щодо оцінки кредитоспроможності боржника.
6. Рішення колегіального органу / визначеної особи банку про можливість надання кредиту; рішення колегіального органу про надання повноважень визначеній особі банку приймати рішення про можливість надання кредитів, унесення змін до діючих умов договору про надання кредиту.
7. Документи, що підтверджують повноваження особи підписувати договір про надання кредиту та додаткові договори до нього від імені банку та боржника / контрагента банку.
8. Документи, що підтверджують повноваження особи підписувати договори застави (іпотеки) та додаткові договори до них від імені банку та боржника / контрагента банку.
9. Копії правовстановлюючих документів на майно, що передається в забезпечення.
10. Документи, що підтверджують ринкову вартість заставленого майна.
11. Договори страхування заставленого майна та документи, що підтверджують сплату страхового платежу.
12. Фінансова звітність та розшифрування даних форми N 2 "Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)" Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року N 73, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за N 336/22868 (зі змінами), та форм N 2-м "Фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва ("Звіт про фінансові результати")" і N 2-мс "Спрощеного фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва ("Звіт про фінансові результати")" Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2000 року N 39, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2000 року за N 161/4382 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24 січня 2011 року N 25) (зі змінами), річної фінансової звітності боржника за останній звітний рік щодо структури доходів (за кодами рядків 2000).
13. Інформація про визначення та коригування класу боржника протягом останніх 180 календарних днів.
Додаток 3
до Технічного порядку взаємодії Національного банку України та банків під час екстреної підтримки ліквідності банків
(підпункт 5 пункту 21 розділу IV)
N | Найменування контрагента | Код (номер) контрагента1 | N кредитного договору | Дата кредитного договору | Дата виникнення заборгованості | Дата погашення заборгованості | Процентна ставка | Код валюти | Вид (назва) кредитного продукту |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
____________
* Зазначається код контрагента - юридичної особи за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або реєстраційний номер облікової картки платника податків контрагента - фізичної особи.
Сума кредитного ліміту | Балансова вартість кредиту | Величина непокритого кредитного ризику | Прострочена заборгованість | Клас позичальника - фізичної або юридичної особи | Періодичність сплати боргу | |||
основна сума боргу | нараховані доходи | неамортизована премія / дисконт | сума визнаного зменшення корисності активу | |||||
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Наявність реструктуризацій | Вид забезпечення | Дата договору застави/іпотеки | Номер договору застави/іпотеки | Вартість забезпечення за договором застави/іпотеки | Ринкова вартість забезпечення | Дата оцінки забезпечення | Ринкова вартість забезпечення (без ПДВ) з урахуванням коефіцієнта ліквідності | Вартість майнових прав |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
"___" ____________ 20__ року |
| |
Голова правління | ____________ |
Додаток 4
до Технічного порядку взаємодії Національного банку України та банків під час екстреної підтримки ліквідності банків
(пункт 51 розділу VIII)
Національний банк України має право вимагати сплати штрафу в разі порушення умов кредитного договору, договору іпотеки/застави/поруки в таких розмірах, що мають бути передбачені у відповідних договорах:
1. За відхилення фактичних результатів діяльності банку від прогнозних показників згідно з фінансовою моделлю розвитку банку та/або прогнозом грошових потоків, яке свідчить про неспроможність банку досягнути запланованих рівнів ліквідності, прибуткової діяльності, якості активів та/або виконати зобов'язання перед його вкладниками та іншими кредиторами, у тому числі перед Національним банком України:
1) за перше порушення протягом строку дії кредитного договору - штраф у розмірі 0,1 відсотка від суми заборгованості за основною сумою боргу за кредитним договором на дату вимоги Національного банку України щодо сплати штрафу;
2) за друге і подальші порушення протягом строку дії кредитного договору - штраф у розмірі 0,2 відсотка від суми заборгованості за основною сумою боргу за кредитним договором на дату вимоги Національного банку України щодо сплати штрафу.
Порушення, визначені в пункті 1 додатка 4 до Технічного порядку, допущені протягом одного календарного місяця за кожним окремим кредитним договором, уважаються одним порушенням.
Загальна сума штрафу за порушення, визначені в пункті 1 додатка 4 до Технічного порядку, допущені протягом одного календарного місяця за всіма кредитними договорами, укладеними банком із Національним банком України, не може становити більше 500000 грн.
2. За порушення обмежень та вимог щодо діяльності банку:
1) за перше порушення будь-якого обмеження або вимоги протягом строку дії кредитного договору - штраф у розмірі 0,5 відсотка від суми порушеного обмеження або вимоги, але не менше 10000 грн.;
2) за друге і подальші порушення того самого обмеження або вимоги протягом строку дії кредитного договору - штраф у розмірі 1 відсотка від суми порушеного обмеження або вимоги, але не менше 20000 грн.
Порушення одного й того самого обмеження або вимоги, допущені протягом одного календарного місяця за кожним окремим кредитним договором, уважаються одним порушенням, а сума такого порушення визначається як загальна сума порушень одного й того самого обмеження або вимоги, допущених протягом календарного місяця.
Загальна сума штрафу за порушення, визначені в пункті 2 додатка 4 до Технічного порядку, допущені протягом одного календарного місяця за всіма кредитними договорами, укладеними банком із Національним банком України, не може становити більше 500000 грн.
3. За неподання або несвоєчасне подання звіту щодо проведення оцінки вартості заставленого майна:
1) за перше порушення протягом строку дії кредитного договору, договору застави/іпотеки - штраф у розмірі 0,1 відсотка від вартості майна, оцінка якого не проведена або проведена несвоєчасно, згідно з останнім наявним звітом про оцінку такого майна, але не менше 10000 грн.;
2) за друге і подальші порушення протягом строку дії кредитного договору, договору застави/іпотеки - штраф у розмірі 0,5 відсотка від вартості майна, оцінка якого не проведена або проведена несвоєчасно, згідно з останнім наявним звітом про оцінку такого майна, але не менше 20000 грн.
Загальна сума штрафу за порушення, визначені в пункті 3 додатка 4 до Технічного порядку, допущені протягом одного календарного місяця за всіма договорами, укладеними банком із Національним банком України, не може становити більше 500000 грн.
4. За невиконання або несвоєчасне виконання зобов'язання щодо страхування заставленого майна:
1) за перше порушення протягом строку дії кредитного договору, договору застави/іпотеки - штраф у розмірі 0,1 відсотка від вартості майна (згідно з останнім наявним звітом про незалежну оцінку такого майна), яке не застраховане або застраховане несвоєчасно, але не менше 10000 грн.;
2) за друге і подальші порушення протягом строку дії кредитного договору, договору застави/іпотеки - штраф у розмірі 0,5 відсотка від вартості майна (згідно з останнім наявним звітом про незалежну оцінку такого майна), яке не застраховане або застраховане несвоєчасно, але не менше 20000 грн.
5. За страхування майна не на повну вартість:
1) за перше порушення протягом строку дії кредитного договору, договору застави/іпотеки - штраф у розмірі 1 відсотка від суми різниці між повною вартістю (згідно з останнім наявним звітом про незалежну оцінку такого майна) та вартістю, на яку воно застраховане, але не менше 10000 грн;
2) за друге і подальші порушення протягом строку дії кредитного договору, договору застави/іпотеки - штраф у розмірі 5 відсотків від суми різниці між повною вартістю (згідно з останнім наявним звітом про незалежну оцінку такого майна) та вартістю, на яку воно застраховане, але не менше 20000 грн.
Загальна сума штрафу за порушення, визначені в пункті 5 додатка 4 до Технічного порядку, допущені протягом одного календарного місяця за всіма договорами, укладеними банком із Національним банком України, не може становити більше 500000 грн.
6. За порушення визначених у договорі іпотеки/застави обмежень щодо відчуження, передавання в оренду, лізинг, у спільну діяльність, у безоплатне користування іншим особам, у наступну іпотеку/заставу, здійснення реконструкції, перепланування, перебудови, інших способів розпорядження предметом іпотеки/застави:
1) за перше порушення протягом строку дії договору застави/іпотеки - штраф у розмірі 1 відсотка від вартості майна згідно з останнім наявним звітом про незалежну оцінку такого майна, а в разі відсутності такого звіту - штраф у розмірі 1 відсотка від справедливої або балансової вартості майна, але не менше 10000 грн.;
2) за друге і подальші порушення протягом строку дії договору застави/іпотеки - штраф у розмірі 3 відсотків від вартості майна згідно з останнім наявним звітом про незалежну оцінку такого майна, а в разі відсутності такого звіту - штраф у розмірі 3 відсотків від справедливої або балансової вартості майна, але не менше 20000 грн.
Загальна сума штрафу за порушення, визначені в пункті 6 додатка 4 до Технічного порядку, допущені протягом одного календарного місяця за всіма договорами, укладеними банком із Національним банком України, не може становити більше 500000 грн.
7. За надання недостовірної інформації (крім недостовірної інформації, яка мала істотний вплив на прийняття рішення щодо надання кредиту або зміну умов кредитного договору), ненадання або несвоєчасне надання інформації, оригіналів документів та/або їх копій у строки, передбачені умовами кредитного договору, генерального договору, договору застави, іпотеки, поруки, письмових пояснень на запит Національного банку України з питань, пов'язаних із наданням та обслуговуванням кредиту, отриманого банком від Національного банку України:
1) за перше порушення протягом строку дії кредитного договору, договору застави, іпотеки, поруки - штраф у розмірі 50000 грн.;
2) за друге і подальші порушення протягом строку дії кредитного договору, договору застави, іпотеки, поруки - штраф у розмірі 100000 грн.
Загальна сума штрафу за порушення, визначені в пункті 7 додатка 4 до Технічного порядку, допущені протягом одного календарного місяця за всіма договорами, укладеними банком із Національним банком України, не може становити більше 500000 грн.
8. За надання недостовірної інформації, яка мала істотний вплив на прийняття рішення щодо надання кредиту або зміну умов кредитного договору:
1) за перше порушення протягом строку дії кредитного договору - штраф у розмірі 10 відсотків від суми заборгованості за основною сумою боргу за кредитним договором на дату вимоги Національного банку України щодо сплати штрафу;
2) за друге і подальші порушення протягом строку дії кредитного договору - штраф у розмірі 20 відсотків від суми заборгованості за основною сумою боргу за кредитним договором на дату вимоги Національного банку України щодо сплати штрафу.
9. За недотримання напрямів спрямування кредитних коштів, визначених кожним окремим кредитним договором:
1) за перше порушення протягом строку дії кредитного договору - штраф у розмірі 10 відсотків від суми кредитних коштів, використаних із недотриманням визначених кредитним договором напрямів їх спрямування;
2) за друге і подальші порушення протягом строку дії кредитного договору - штраф у розмірі 20 відсотків від суми кредитних коштів, використаних із недотриманням визначених кредитним договором напрямів їх спрямування.
10. За невиконання або несвоєчасне виконання інших зобов'язань позичальника, майнового поручителя, поручителя згідно з умовами кредитного договору, генерального договору, договору іпотеки, застави, поруки:
1) за перше порушення протягом строку дії кредитного договору, договору застави, іпотеки, поруки - штраф у розмірі 50000 грн.;
2) за друге і подальші порушення протягом строку дії кредитного договору, договору застави, іпотеки, поруки - штраф у розмірі 100000 грн.
Загальна сума штрафу за порушення, визначені в пункті 10 додатка 4 до Технічного порядку, допущені протягом одного календарного місяця за всіма договорами, укладеними банком із Національним банком України, не може становити більше 500000 грн.
____________